Australia walczy z przeraźliwym upałem. Kolejne miasta z rekordami temperatur

Podziel się:

W Polsce mróz i smog, na antypodach – rekordowy upał. Australia notuje najwyższe temperatury w historii prowadzenia tam pomiarów. Temperatura osiąga niemal 50 stopni Celsjusza.

Jednym z dotkniętych falą upałów miastem jest Adelajda. Tamtejszy rekord ciepła został ustanowiony 80 lat temu. Od końcówki stycznia 2019 będzie wynosić jednak 46,6 stopnia. Jak pisze brytyjski „Guardian”, jeden z miejscowych pubów zapowiedział darmowe piwo przy temperaturze przekraczającej 45 stopni. Do lokalu ustawiła się długa kolejka, a nie wszyscy chętni na darmowy trunek mogli liczyć na cień. Dlatego jeden z mieszkańców miasta przyniósł dla nich wodę – zupełnie za darmo.

Adelajda nie jest jednak wcale najcieplejszym miejscem w Australii. Gorzej było na przykład w Port Augusta. Tam zabrakło zaledwie pół stopnia od granicy 50 stopni. Zarejestrowano też najwyższą w historii temperaturę w nocy – 39,5 stopnia.

Darmowe piwo to chyba jedyna pozytywna informacja związana z falą ekstremalnych temperatur. Upał przeszkadza w grze tenisistom rywalizującym w Australian Open. W miastach zaczyna brakować miejsca w schroniskach dla bezdomnych, w jeziorach umierają ryby, a na lądzie brakuje wody dla innych gatunków zwierząt. Kraj obiegły między innymi szokujące zdjęcia 40 dzikich koni, które padły z pragnienia w centralnej Australii. Myśliwi zabili też 2500 wielbłądów, dla których brakowało wody pitnej. W kolejnych dniach planowane jest również uśpienie kolejnych schorowanych przez upał zwierząt gospodarskich – kóz, koni i osłów. Wysoka temperatura i brak deszczu utrudnia też uprawy lokalnym farmerom.

Australijskie miasta wypełniały w czwartek niemal całą listę najbardziej upalnych miejsc na świecie. W pierwszej pięćdziesiątce ustępują jedynie miastu Graskop w RPA. Gorącą falę przewidziało wcześniej Australijskie Biuro Meteorologiczne, przyczyny szukając w globalnym ociepleniu. Czwartek był piątym dniem anomalii temperatur, a kolejne według prognoz przyniosą lekką ulgę. Temperatury spadną, ale i tak będą osiągać powyżej 30 stopni.

Czytaj także: Zmiana klimatu. Co trzeba wiedzieć, żeby ją zrozumieć?

Źródło zdjęcia: Australian Bureau of Meteorology

Podziel się: