Udostępnij

Zmiana klimatu: granica 1,5 stopnia może pęknąć w ciągu kilku lat

08.02.2019

Brytyjskie Biuro Meteorologiczne (Met Office) twierdzi, że symboliczna granica 1,5 stopnia Celsjusza może pęknąć szybciej, niż dotąd przewidywaliśmy. Tak wynika z prognozy na lata 2019-2023. Naukowcy ostrzegają: jeśli tak wysokie temperatury staną się normalnością, skutki zmian klimatu będą nieodwracalne.

Według Met Office ryzyko takiego wzrostu temperatur w ciągu najbliższych czterech lat jest niewielkie i wynosi około 10 procent. Jak jednak argumentują naukowcy, najcieplejszy w historii pomiarów 2016 rok przyniósł temperatury o 1,11 stopnia wyższe niż w epoce przedprzemysłowej. W przyszłości możemy spodziewać się kolejnych rekordów ciepła, a naturalne zjawiskami występującymi w przyrodzie mogą pogorszyć sytuację.

Tymczasowego przekroczenia symbolicznej granicy możemy spodziewać się na przykład przy wystąpieniu ciepłego prądu El Nino na Pacyfiku. To prognoza Met Office na następne cztery lata. Co będzie w kolejnych? Wiadomo, że gazy cieplarniane mogą podwyższać średnie światowe temperatury w ciągu dekady o około dwie dziesiąte stopnia, dlatego ryzyko przekroczenia tej granicy będzie coraz większe.

Ostatni raport naukowców IPCC (Międzynarodowego Panelu dla Zmian Klimatu) mówi, że podwyższenie się średnich światowych temperatur o więcej niż 1,5 stopnia wobec epoki przedindustrialnej może spowodować nieodwracalne zmiany w klimacie. Klimatolodzy Met Office uspokajają jednak, że chodzi o pomiary dotyczące okresu 30 lat. Dlatego jednorazowe przekroczenie tej granicy nie przesądza o porażce w walce z globalnym ociepleniem. Jak dodają naukowcy, to jednak ważne ostrzeżenie.

– Każda dziesiąta stopnia ma znaczenie. Jeśli nawet jednorazowo przekroczymy granicę 1,5 stopnia, będzie to sygnał do szybszej redukcji emisji gazów cieplarnianych – powiedział brytyjskiemu Guardianowi klimatolog Joeri Rogelj.

Czytaj także: Zmiana klimatu. Co trzeba wiedzieć, żeby ją zrozumieć?

Fot. Shutterstock/Piyaset.

Jakub Jędrak: Od katastrofy dzieli nas mniej niż sądzimy

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.