Udostępnij

COP24: kolejne niepokojące raporty przed politycznym finałem konferencji

12.12.2018

Robimy niewystarczająco, by zatrzymać ocieplenie na bezpiecznym poziomie – pokazuje raport Organizacji Narodów Zjednoczonych. Utrzymane w podobnym tonie jest badanie Climate Action Tracker. Naukowcy chcą wpłynąć na polityków, którzy już niedługo będą musieli zdecydować, czy akceptują tak zwane „reguły katowickie”.

Według dokumentu UNEP Gap Report, opublikowanego przez ONZ, państwa powinny potroić swoje wysiłki, by wyhamować globalne ocieplenie. Jak zauważają specjaliści Organizacji, rośnie niebezpieczeństwo przekroczenia granicy 1,5 stopnia ocieplenia w stosunku do epoki przedprzemysłowej. Bardziej realistycznym celem jest ten mówiący o dwóch stopniach.
– Jeśli raport IPCC (Międzyrządowego Panelu do spraw Zmian Klimatu) można porównać do alarmu przeciwpożarowego, to my w raporcie przedstawiamy wyniki śledztwa w sprawie podpaleń. – mówił Joyce Msuya, dyrektor wykonawczy ONZ do spraw środowiska. – Rządy muszą zwielokrotnić swoje wysiłki i działać ambitniej. Dolewamy oliwy do tego ognia. – dodał. Jak zauważają naukowcy, rozmowa o zmianach klimatu trafiła na podatny grunt po ustaleniach IPCC, co wpływa na sektor prywatny. Wielki biznes chce odejść od inwestycji przyczyniających się do wzrostu emisji, a banki są coraz mniej skore do ich finansowania.

Swoje doroczne badanie opublikowały również firma Ecofys i NewClimate Institute. Jak czytamy, przez ociąganie się rządów z wdrażaniem postanowień z Paryża zmierzamy teraz w kierunku ocieplenia rzędu 3,3 stopni Celsjusza. Obawy dotyczące globalnego ocieplenia przedstawiły też wyspiarskie narody Antypodów. Zagrożeniem może być dla nich rosnący poziom wód oceanicznych, który może w najbliższych dekadach wpłynąć na zasolenie wody śródlądowej, sprawiając, że będzie ona niezdatna do picia.

To już końcówka politycznej fazy szczytu. W środę delegaci państwowi wezmą udział w ostatecznych negocjacjach. Forum reprezentujące rządy poszczególnych krajów ma wtedy przyjąć tak zwane „reguły katowickie”, odnoszące się do sposobów szybkiego wdrożenia postanowień z Paryża. W środę okaże się również, jak szczyt ustosunkuje się do raportu IPCC. Przypomnijmy – Kuwejt, Arabia Saudyjska i Rosja, wspierane przez Stany Zjednoczone, nie chcą jednoznacznie poprzeć stanowiska naukowców.

Czytaj także: Zmiana klimatu. Co trzeba wiedzieć, żeby ją zrozumieć?

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.