Udostępnij

Znamy nowy skład rządu. Znika m.in. resort energii, powstanie ministerstwo ds. klimatu

08.11.2019

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki ogłosił listę kandydatów na ministrów nowego rządu. Wśród największych zmian, jeśli chodzi o przekształcenia w strukturze ministerstw, znalazły się te związane z kwestiami klimatu i środowiska, w tym jakości powietrza – zlikwidowane zostaną ministerstwa energii oraz przedsiębiorczości i technologii, natomiast utworzone zostanie odrębne ministerstwo ds. klimatu.

W piątek wieczór, po zakończeniu posiedzenia Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości, premier Mateusz Morawiecki ogłosił listę kandydatów na członków nowego rządu. Miało to miejsce podczas konferencji prasowej w siedzibie partii.

W nowym rządzie nie będzie ministerstwa energii – zostanie ono rozwiązane, a jego kompetencje podzielone. Część z nich, w tym nadzór nad spółkami energetycznymi  trafi do resortu, który został roboczo nazwany ministerstwem nadzoru właścicielskiego. Na jego czele stanie Jacek Sasin.

Dotychczasowe ministerstwo środowiska zostanie podzielone. Część kompetencji pozostanie w ministerstwie o tej samej nazwie, natomiast część z nich przejmie nowo powstałe ministerstwo ds. klimatu. Nowy resort – na czele którego stanie Michał Kurtyka – zajmować się będzie kwestiami klimatu, programów związanych z OZE, obniżeniem emisji CO2, programem Czyste Powietrze, NFOŚ-em, programem Mój Prąd oraz gospodarką odpadami. „Pozostałe” ministerstwo środowiska – z 28-letnim Michałem Wosiem jako szefem resortu – obejmie z kolei nadzorem zasoby naturalne, parki narodowe czy kwestie związane z ochroną środowiska.

Powstanie również ministerstwo rozwoju, na czele którego stanie minister Emilewicz, kierująca dotychczas zlikwidowanym MPiT. Nowy resort będzie zajmować się m.in. także kwestiami budownictwa i turystyki, które na przestrzeni ostatnich lat wchodziły w zakres kompetencji różnych ministerstw.

 

Źródło: Youtube/Prawo i Sprawiedliwość, Twitter

Zdjęcie: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.