Udostępnij

Zrobił elektrownię słoneczną na dachu bloku, teraz czystą energią ładuje auto w garażu [FILM]

01.10.2020

Nie musisz mieć własnej ziemi ani domu jednorodzinnego, żeby zrobić swoją elektrownię słoneczną. Udowodnił to Radosław Wroński, który umieścił panele fotowoltaiczne na dachu bloku, na jednym z najbardziej zagęszczonych osiedli w Krakowie. Po trzech latach dołożył do tego własną stację ładowania samochodu elektrycznego w podziemnym garażu. 

Radosław Wroński jest bohaterem trzeciego odcinka naszego filmowego cyklu MOŻNA INACZEJ. Pokazujemy w nim ludzi, inicjatywy i projekty, które idą wbrew utartemu myśleniu, otwierając oczy na inny sposób podejścia do problemów naszej planety w dobie kryzysu klimatycznego.

Dziś o fotowoltaice na blokach mówi się coraz częściej, zaczynają je montować chociażby spółdzielnie mieszkaniowe, by zasilać części wspólne budynków (pisaliśmy m.in. o świetnym projekcie z Wrocławia). Natomiast niewiele znam przykładów prywatnych inicjatyw montowania paneli na osiedlowych dachach. Radosław Wroński pokazał, że można to zrobić na własną rękę, inaczej niż we własnościowych budynkach. 

Najważniejsza jest zgoda sąsiadów

Jest to możliwe, bo chociaż każdy ma swoje mieszkanie, dach bloku jest częścią wspólną. Jeśli więc chcesz go pożytecznie wykorzystać, musisz uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Więcej na ten temat Wroński opowiada o tym w naszym pierwszym wywiadzie na ten temat.

Wywiad sprzed trzech lat, bo wtedy krakowianin uruchomił swoją elektrownię słoneczną. Po takim czasie można już ocenić, czy inwestycja się opłacała i miała w ogóle sens:

– Po trzech latach używania elektrowni słonecznej nasze wszystkie wyliczenia się sprawdziły. Energii starczyło, mamy nawet lekką nadwyżkę – podkreśla bohater naszego filmu.

Fotowoltaika stała się jego nową pasją. Zachęcił przynajmniej dziesięciu znajomych do sprawienia sobie własnych elektrowni, odpowiadał na pytania ludzi z całej Polski, którzy przeczytali o nim na SmogLabie. Angażuje się w doskonalenie prawa dotyczącego prosumentów energii odnawialnej i wspólnot energetycznych: klastrów, spółdzielni i zbiorowych prosumentów. Teraz pracuje nad pierwszą w Polsce spółdzielnią inwestującą w OZE.

Najpierw dach, teraz garaż

Ostatni raz za energię rodzina Wrońskich zapłaciła na koniec 2017 roku (później regulowała już tylko opłaty stałe). Po takim powodzeniu zdecydowali się więc na kolejny krok – rozbudowę elektrowni i zakup samochodu elektrycznego, który będzie ładowany w podziemnym garażu. Energią słoneczną.

– Niektórych ogranicza to, że nie mieszkają w domu, nie chcą polegać wyłącznie na publicznych stacjach ładowania, a w ich bloku nie ma żadnej infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych. Przepisy na ten temat dopiero się rodzą, infrastruktura pojawi się jeszcze później, ale czy faktycznie trzeba czekać? Nie trzeba – zachęca krakowianin. 

Oczywiście pojawia się pytanie, czy samochód elektryczny rzeczywiście jest bardziej ekologiczny. Od braku samochodu, chodzenia pieszo, jazdy rowerem, czy komunikacją publiczną – z pewnością nie. Tak rodzina Wrońskich żyła przez wiele lat. 

– Jeśli jednak samochód jest do pewnych podróży potrzebny, to wbrew krążącej fałszywej propagandzie lobby paliwowo-motoryzacyjnego, pojazd elektryczny w całym cyklu życia ma mniejszy ślad węglowy niż spalinowy odpowiednik – ocenia. I wylicza, że samochód elektryczny średnio zużywa tyle energii, że przejechanie stu kilometrów w przypadku zasilania z sieci kosztuje około 9 złotych, a w przypadku fotowoltaiki – 3 złote. Więcej na ten temat opowie w swoim autorskim poradniku, który również pojawi się na łamach SmogLabu.

Opłacalność tych inwestycji to niewątpliwie ważna kwestia, ale równie istotny jest dla Wrońskiego wpływ energii odnawialnych na walkę o czyste powietrze i spowolnienie zmian klimatu: 

W ten sposób nie wysyłamy do obiegu dwutlenku węgla oraz szeregu innych substancji. Energetyka zawodowa i samochody emitują bowiem pyły, tlenki azotu, tlenki węgla, tlenki siarki. Jest duża lista zanieczyszczeń pyłowych i gazowych, które dostają się do atmosfery, a istnieją możliwości wyeliminowania tego. Co ciekawe, te możliwości są w zasięgu nie tylko całego państwa, czy koncernu, ale także pojedynczego obywatela.

__

Reżyseria: Karolina Gawlik

Zdjęcia i montaż: Zygfryd Turchan

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.