Udostępnij

„Zróbmy dobry klimat”. Strajk dla Ziemi ogłasza mobilizację

19.09.2019

Jednym z ruchów, które włączyły się we wrześniowe manifestacje klimatyczne, jest Strajk dla Ziemi. 27 września zorganizuje marsze w kilku większych polskich miastach – będzie to część międzynarodowej akcji.  – Natychmiastowa redukcja CO2 jest kluczowym postulatem. Domagamy się, by zastąpić emisyjne źródła energii bezpiecznymi i przyjaznymi dla środowiska – mówi Aleksandra Czerniawska z warszawskiego Strajku dla Ziemi. 

Czym jest Strajk dla Ziemi?

Strajk dla Ziemi to międzynarodowy ruch obywatelski, działający już mniej więcej od roku.  Zaczął się od wezwania internauty, który na jednym z forów napisał, że nie można już siedzieć w miejscu i trzeba strajkować. Była to reakcja na raport IPCC. Działania ruszyły na przełomie 2018 i 2019 roku. W tamtym momencie ruchów związanych z klimatem nie było tak dużo, nie były tak widoczne, więc to wezwanie padło na podatny grunt. W wielu miejscach na świecie, także w Polsce były organizowane protesty. Teraz przed nami ten kulminacyjny, 27 września. Wcześniej organizowaliśmy trzy przedstrajki.

 width=

Aleksandra Czerniawska

Działacie tylko w Warszawie?

Nie, działamy w całym kraju. Policzyłam ostatnio, w ilu miastach byliśmy obecni na jakimkolwiek etapie działań i naliczyłam ich 14. Nasz ruch szanuje lokalną autonomię i lokalne sposoby działania, więc strajki w poszczególnych miastach kształtują się w swój sposób. Nie mamy narzuconej formy. Na poziomie Polski ustaliliśmy wspólne postulaty, ale z możliwością dodawania postulatów lokalnych. Mieliśmy zaproponowane daty protestów na poziomie międzynarodowym, jednak lokalnie zdarzało nam się przesuwać wydarzenia. Na przykład w Warszawie doszliśmy do wniosku, że 1 sierpnia to nie jest odpowiednia data, ponieważ pokrywa się z rocznicą wybuchu powstania warszawskiego. Na 27 września mamy zgłoszone trzy demonstracje – w Warszawie, Krakowie i w Łodzi. Czekamy na potwierdzenie od innych miast.

Co się będzie działo 27 września?

W Warszawie nasze działania wrześniowe już rozpoczęliśmy. Kulminacyjnym momentem będzie marsz 27 września. Organizujemy go pod trzema hasłami – „klimat to codzienność”, „klimat to priorytet”, „zróbmy dobry klimat”. Teraz trwają wydarzenia poprzedzające. Do każdego z naszych haseł zaplanowaliśmy osobny happening. Jeden z nich odbył się pod Halą Mirowską, w której mieści się trag produktów spożywczych o długiej tradycji. Tam rozmawialiśmy o cenach żywności, rozdawaliśmy materiały edukacyjne. Potem mieliśmy happening skierowany do pracowników korporacji – próbowaliśmy im przybliżyć problem, używając korporacyjnego żargonu. Mieliśmy transparent z napisem „Stop CO2 ASAP, bo będzie fakap”. W najbliższych dniach z kolei planujemy happening dotyczący ostatniego hasła, w ramach którego udamy się na plac Zbawiciela, czyli znane warszawskie miejsce imprezowe. Planujemy przebrać się za zwierzęta, będziemy grać muzykę i zachęcać ludzi do udziału w marszu. 27 września to finał tych działań. Będzie poprzedzony też marszem Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, z którym współpracujemy. MSK ma swój marsz 20 września, a potem na tydzień zorganizuje miasteczko klimatyczne. Stamtąd właśnie wyruszymy 27, przejdziemy pod Ministerstwo Energii, a później dojdziemy pod Sejm.

W waszych postulatach pojawia się przede wszystkim redukcja emisji CO2. Ale to nie jest jedyne żądanie. 

Natychmiastowa redukcja CO2 jest kluczowym postulatem, a te pozostałe pokazują kierunek, w jakim zmiana powinna pójść. Domagamy się, by zastąpić emisyjne źródła energii bezpiecznymi i przyjaznymi dla środowiska. Jest dla nas ważne, żeby ta transformacja była sprawiedliwa, czyli żeby zostały znalezione nowe miejsca pracy dla osób, które obecnie pracują w emisyjnych sektorach gospodarki. Widzimy, jak dużą rolę w całym bilansie węglowym odgrywa przyroda. Dlatego postulujemy zaprzestanie niszczenia siedlisk przyrody i regenerację zniszczonych obszarów oraz ochronę bioróżnorodności. Postulujemy przejście na rolnictwo lokalne, przyjazne dla środowiska i ograniczenie przemysłowego chowu zwierząt. Ostatni postulat to zawarcie międzynarodowych umów rozliczających korporacje z emisji gazów cieplarnianych i niszczenia ekosystemu. W tym momencie za stan ziemi nikt nie ponosi odpowiedzialności, a skutki odczujemy my –  zwykli ludzie. Uważamy, że nie powinno tak być. Ci, którzy czerpią zyski z niszczenia ekosystemu, powinni być powstrzymani i powinni ponosić odpowiedzialność za swoje działania.

Te żądania zostaną przekazane władzom?

Nasze postulaty nie mają formy petycji. Są publicznie ogłoszone, wyrazem ich poparcia jest udział w naszym marszu. Podczas strajku będziemy akcentować nasz pierwszy postulat, czyli ograniczenie emisji. Planujemy również z Pracownią Na Rzecz Wszystkich Istot happening przeciwko budowie Ostrołęki C.

Możemy szacować, ile osób się włączy?

Jest jeszcze trochę czasu, wszystko może się zmienić. Na razie na Facebooku zadeklarowało się ponad 1,6 tysiąca osób. Wiadomo, że nie wszyscy, którzy deklarują obecność, przyjdą. A z drugiej strony trwają nasze działania promocyjne i mamy nadzieję, że więcej osób do nas dołączy. Prowadzimy akcję plakatową w mieście, roznosimy plakaty po pubach, kawiarniach, restauracjach i miejscach handlu żywnością. Informujemy o tym, że zmiana klimatu jest zagrożeniem dla produkcji żywności, piwa i kawy. To pozwoli nam wyjść poza bańkę internetową. Liczymy również na to, że międzynarodowa synchronizacja wydarzeń wpłynie na większą widoczność w mediach. Być może to zmobilizuje ludzi do dołączanie się do kolejnych wydarzeń.

Zdjęcie: MikeDotta/Shutterstock

Zdjęcie w tekście: materiały prasowe

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.