Udostępnij

Zrzucił lodówkę z górskiej skarpy. Policja kazała mu ją wnieść z powrotem na górę i nałożyła wysoką grzywnę [WIDEO]

07.08.2019

Niedawno hiszpański internet obiegło wideo, na którym widać, jak nieznany mężczyzna z górskiego klifu zrzuca starą lodówkę, żartując przy tym z recyklingu. Dzięki nagraniu Gwardia Obywatelska odnalazła delikwenta. A kiedy go odnalazła nakazała mu wniesienie lodówki z powrotem na górę. Rzecz została nagrana i także trafiła do internetu. 

Stając się viralem nie tylko w Hiszpanii, ale też w innych krajach.

Wideo, które pracownik jednej z firm zajmujących się recyklingiem sprzętu AGD zostało pierwotnie opublikowane w jednym z serwisów internetowych. Stamtąd trafiło dalej i zaczęło krążyć po hiszpańskim Internecie. Krótko potem pojawiło się także nagranie pokazujące, jak ten sam mężczyzna zrzuca ze skarpy starą pralkę. Gwardia Obywatelska postanowiła znaleźć uwiecznionego na filmach mężczyznę i udało jej się to zrobić dzięki informacji od kogoś, kto go rozpoznał.

Kiedy go znaleziono, hiszpańska policja nakazała mu wniesienie lodówki z powrotem na górę.

 


Wideo, na którym pokazano, jak mężczyzna wciąga lodówkę po skarpie w Valle de Almanzora w okolicach Almerii. obiegło światowe media. Towarzyszyła mu informacja o zastosowanej karze, która spotkała się z licznymi komentarzami internautów. Tym bowiem bardzo spodobała się taka metoda wyciągania odpowiedzialności.

 

Mnie też się ona podoba, bo nie ma chyba lepszej kary niż wylanie wiadra potu, by naprawić to, co się zepsuło.

Na pocie się jednak najprawdopodobniej nie skończy. Mężczyzna stracił pracę. Poinformowano też, że nałożono na niego grzywnę w wysokości 45 tys. euro. Spotkał go społeczny ostracyzm i w hiszpańskich gazetach żali się, że przez ludzi jest traktowany gorzej niż mordercy. A u jego pracodawcy przeprowadzono kontrolę. Jeżeli jej wyniki będą dla niego niekorzystne grozi mu – donoszą media – nawet 300 tys. euro kary. Pierwsze informacje mówią o tym, że wykryto poważne nieprawidłowości i na przykład brak dokumentacji pozwalającej stwierdzić, co stało się ze znaczącą częścią sprzętu odbieranego do recyklingu.

Kara jest więc realna.

Fot. Guardia Civil.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.