Udostępnij

Wracają zapisy na przyłącza gazu. Część z 10 miliardów dla PGNiG trafi na ten cel

22.02.2022

W styczniu 2022 roku informowaliśmy o tym, że Polska Spółka Gazownictwa (PSG), która odpowiada za gazową infrastrukturę, masowo odmawia nowych przyłączy. PSG, czyli spółka-córka państwowego giganta – PGNiG w pismach dostarczanych odbiorcom pisała: Aktualnie nie możemy sfinansować przyłączenia Państwa obiektu do sieci gazowej, dlatego też nie istnieją warunki ekonomiczne przyłączenia. I zapraszała do kontaktu w 2023 roku. Dziś to nieaktualne.

Nowe informacje przekazała PSG w oficjalnym komunikacie prasowym. – Polska Spółka Gazownictwa pozyska dodatkowe środki finansowe, które pozwolą zawrzeć kolejne nowe umowy o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego – czytamy w oświadczeniu.

– Umowy będą realizowane w kolejności podpisania według standardowej procedury. Żeby wyjść na przeciw osobom, które otrzymały odmowy, każda z nich zostanie powiadomiona, że znów może złożyć wniosek – mówi w rozmowie ze SmogLabem Grzegorz Cendrowski, rzecznik PSG.

Gaz ziemny Komisja Europejska uznaje jedynie jako paliwo przejściowe w procesie transformacji energetycznej. Ogrzewanie gazem nie jest neutralne dla środowiska. Jednak w wielu Polskich wsiach i miastach gaz to jedyna alternatywa dla trujących kopciuchów. Wstrzymanie nowych przyłączy wyhamowało więc program wymiany pieców.

Dla redakcji SmogLabu sytuację komentuje Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze, w którym niemal 50% wymienianych źródeł ciepła opartych jest na gazie. – Na pewno te odmowy odbiły się na liczbie wniosków w programie Czyste Powietrze. Jestem przekonany, że w najbliższych tygodniach liczba wniosków wzrośnie – przekonuje pełnomocnik Orzeł.

Skąd środki dla PGNiG?

Jak udało nam się ustalić, przekazanie środków umożliwiła świeżo uchwalona ustawa z dnia 26 stycznia 2022 roku „o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu”. Dzięki niej przedsiębiorstwa energetyczne mogą otrzymać do 10 miliardów rekompensaty od Ministerstwa Aktywów Państwowych. Wygląda na to, że minister Jacek Sasin szybko z zapisów ustawy skorzystał.

Te pieniądze nie biorą się jednak znikąd. Minister Sasin jest dysponentem Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, który funkcjonuje od 2018 roku. To z niego pochodzą środki na rekompensaty. Zgodnie z zapisami wspomnianej ustawy Fundusz zasilają w większości pieniądze ze sprzedaży praw do emisji CO2. To element polityki klimatycznej Unii Europejskiej, którą polski rząd obwinia w głośnej „kampanii edukacyjnej” za wysokie ceny energii. Jak widać pieniądze wracają bezpośrednio do naszego budżetu.

Odpowiedzialna za przyłącza gazu PSG, jako spółka-córka skorzysta z transzy 10 miliardów, które na mocy ustawy mogły trafić do PGNiG. Ustawa była konieczna, aby uniknąć zarzutów o udzielanie niedozwolonej pomocy publicznej względem spółek energetycznych.

Przyłącza gazu w nowej formule?

Po tym jak PSG masowo odmawiała nowych przyłączy, czytelnicy informowali nas, że podłączenie swojej nieruchomości do gazu chcieli sfinansować z własnej kieszeni. Również w takim przypadku PSG odpowiadała, że jest to niemożliwe. Pytamy więc rzecznika spółki o takie rozwiązanie.

– Pracujemy nad tym. To nie jest tylko nasza decyzja. Jeżeli ekspertyzy prawne wskażą, że jest taka możliwość to będziemy to wdrażać – twierdzi rzecznik Cendrowski. To rozwiązanie, według rzecznika PSG może pomóc szczególnie dużym inwestorom oraz tym, którzy otrzymują odmowy przyłącza ze względów ekonomicznych. Na przykład jeżeli ktoś ma dom w niezabudowanym obszarze. – Podłączanie nowych odbiorców jest przecież w naszym interesie – kończy rzecznik PSG.

Nasi rozmówcy nie zdradzają ile dokładnie środków z przewidzianej ustawą puli może trafić bezpośrednio do PSG.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/QiuJu Song

Napisz do autora: maciej.fijak@smoglab.pl

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.