100 tys. ton paneli do odzysku. Nowa technologia i prawie 100% skuteczności

177
0
Podziel się:

Recykling OZE to obszar, w którym Polska plasuje się w ścisłej czołówce. Zakończyła właśnie proces laboratoryjny innowacyjnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych. Dzięki opracowanej wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą metodzie, możliwy jest prawie całkowity recykling paneli PV wraz z odzyskaniem cennych surowców.

Spółka jednocześnie uruchamia wielkoskalowe prace w zakładzie w Łodzi. Pozwolą na przetwarzanie do 2 tys. ton paneli PV w ciągu roku. Będzie to pierwszy tego typu wyspecjalizowany zakład w Polsce. Maciej Tora, Prezes Zarządu 2loop Tech S.A., odkrył przed nami sekrety branży i wyjaśnił, dlaczego Polska stała się liderką recyklingu odnawialnych źródeł energii (OZE).

Recykling OZE stanie się polską potęgą?

Klaudia Urban, SmogLab: Jakie surowce udaje się dzięki tej metodzie odzyskać?

Maciej Tora, 2loop Tech S.A.: Metoda 2loop Tech umożliwia odzyskanie szkła, aluminium, krzemu, miedzi i srebra oraz cyny, ołowiu i polimerów.

Gdzie znajdą swoje powtórne zastosowanie? 

Te surowce mają potencjał ponownego wykorzystania w wielu dziedzinach przemysłu np. w elektronicznym i budowlanym. Aluminium odzyskujemy jako pełnowartościowy metal. Cyna i ołów, które występują w panelach jako luty, są również poszukiwane i dość cenne. W naszym procesie recyklingu odzyskujemy prawie 100 proc. surowców. Wysoki stopień odzysku jest kluczowym elementem promowania zrównoważonego rozwoju, obniżenia śladu węglowego i oszczędności energii. To bezpośrednio wpływa na ochronę środowiska. 

Zapowiada się naprawdę dobrze. Na kiedy prognozuje się swego rodzaju boom na recykling paneli słonecznych?  

Oczekujemy dynamicznego wzrostu w recyklingu paneli słonecznych w nadchodzących latach. Szacowane ilości recyklingu paneli PV zwiększą się, odzwierciedlając rosnącą liczbę wycofanych instalacji. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, skumulowana moc zainstalowana w PV na koniec 2022 r. wyniosła ponad 12,4 GW. Polska znalazła się w czołówce krajów UE pod względem całkowitej zainstalowanej mocy w fotowoltaice.

100 tys. ton paneli będzie wymagało utylizacji

O jakich liczbach mowa i czy firma planuje przetwarzane także paneli z zagranicy?

Potencjał polskiego rynku recyklingu jest ogromny. Według szacunków rynek przeróbki paneli PV w Europie osiągnie w najbliższych latach wartość ponad miliarda dwustu pięćdziesięciu milionów zł. Polska jest w stanie zagospodarować znaczną część tego budżetu. Według szacunków, w samej Polsce w najbliższych latach konieczne będzie zutylizowanie ponad 100 tys. ton paneli. 2loopTech planuje skalowanie modelu biznesowego przez implementację swojego formatu technologicznego na rynkach zagranicznych. 

Dla oponentów – jakie problemy rozwiązuje recykling OZE? I dlaczego wciąż spotyka się z oporem? 

Recykling OZE redukuje odpady, minimalizuje wpływ na środowisko i zapewnia ponowne wykorzystanie cennych surowców. Pomimo tego, istnieje opór ze strony nieświadomych. To wymaga edukacji i świadomości korzyści płynących z recyklingu OZE. Obecne praktyki ograniczają się do oddzielenia aluminium, szkła oraz w nieznacznej ilości miedzi, co stanowi około 70 proc. całości odpadów PV. Nasza metoda to prawie 100 proc. odzysku cennych surowców, o których wspomniałem na wstępie. 

Ambitne plany wobec recyklingu łopat turbin wiatrowych

Brzmi imponująco. Jak planujecie rozwijać swoją działalność? 

Firma planuje rozwijać swoją działalność poprzez inwestycje w zaawansowane technologie, zwiększenie zdolności produkcyjnych oraz poszerzenie współpracy z partnerami branżowymi. Mogę tylko uchylić rąbka tajemnicy, że pracujemy nad wykorzystaniem całkowicie zautomatyzowanych systemów (połączenie AIoT), gdzie dane są przesyłane do Web3 bezpośrednio z maszyny bez interwencji człowieka. To pozwala na szybką identyfikację panelu i odpowiedni dobór sekwencyjnego oddzielenia poszczególnych elementów. Przy takim rozwiązaniu możemy osiągnąć nawet 8 tys. ton rocznie z jednej instalacji do recyklingu PV.

W chwili obecnej recykling PV jest priorytetem dla naszej firmy. Dążymy do globalnej ekspansji i udziału w transformacji sektora odnawialnych źródeł energii. Chciałbym też dodać, że jesteśmy czynnym członkiem Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej, za pośrednictwem której prowadzimy rozmowy na hiszpańskim rynku w zakresie recyklingu łopat turbin wiatrowych, które obecnie stanowią duży problem. W ciągu ostatnich dwóch lat zdążyliśmy przebadać i znaleźć zastosowanie dla recyklatu z łopat turbin wiatrowych w przemyśle budowlanym. Według danych z hiszpańskiego stowarzyszenia farm wiatrowych (AEE), 20 tys. łopat wiatrowych trzeba będzie w najbliższym czasie zdemontować, przewieźć i przetworzyć. Ale o tym będziemy informować w pierwszym kwartale 2024 r.

Zdjęcie tytułowe: Kampan/Shutterstock

Podziel się: