Ponadpartyjna zgoda w nowozelandzkim parlamencie co do kwestii ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Parlamentarzyści miażdżącą większością głosów przyjęli dokument, który zobowiązuje kraj do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.
W czwartek po południu w nowozelandzkim parlamencie miało miejsce głosowanie nad ustawą dotyczącą planu neutralności klimatycznej kraju do roku 2050, przygotowaną przez rząd Jacindy Andern. Zaproponowany dokument został – ponad politycznymi podziałami – przegłosowany zdecydowaną większością głosów – w stosunku 119 do 1.
„Jesteśmy tutaj, ponieważ nasz świat się ociepla. Niezaprzeczalnie mamy do czynienia z ociepleniem” – powiedziała premier w parlamencie. „Mam nadzieję, że przyszłe pokolenia zobaczą, że my, w Nowej Zelandii, opowiedzieliśmy się po właściwej stronie historii”.
„Today we have made a choice that will leave a legacy… I hope means that future generations will see that we, in New Zealand, were on the right side of history.” Prime Minister @jacindaardern gave her speech at the third and final reading of the Zero Carbon Bill today. ??⬇️ pic.twitter.com/GVf3TL3dxG
— New Zealand Labour (@nzlabour) November 7, 2019
Jak informuje „The Sydney Morning Herald”, ustawa zakłada, że władze Nowej Zelandii będą stopniowo ograniczać emisje kraju, ustalając szczegółowe cele co 5 lat. Jednym z „punktów krytycznych” nowozelandzkiej gospodarki jest emitująca metan branża mleczarska. [Więcej o mleczarstwie Nowej Zelandii, nad którym wisi groźba włączenia w handel w handlem prawami do emisji, pisaliśmy tutaj.]
Problematyka zmian klimatycznych jest tematem ważnym dla Nowozelandczyków, dlatego ponadpartyjna zgoda nie wydaje się niczym dziwnym. W niedawnym strajku klimatycznym udział wzięło nawet 3,5 proc. populacji tego wyspiarskiego kraju, o czym szczegółowo informowaliśmy tutaj. Wówczas protestujący w stolicy otoczyli parlament, domagając się zdecydowanych działań w obronie klimatu.
Wow. 40,000 people are completely surrounding New Zealand Parliament #ClimateStrike
(? @tweetwithkieran) pic.twitter.com/y12PasDNcc
— Dr. Lucky Tran (@luckytran) September 27, 2019
Źródła: Twitter, The Sydney Morning Herald, Smoglab
Zdjęcie: Shutterstock/jon lyall