1,3 mld złotych na rozwój nieemisyjnego transportu. Ministerstwo ogłasza nowy program

1382
0
Podziel się:
Autobus elektryczny

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło uruchomienie programu „Zielony transport publiczny”. Jego celem będzie wsparcie zeroemisyjnej komunikacji zbiorowej. Do operatorów i organizatorów transportu publicznego trafi 1,3 miliarda złotych, co ma pozwolić na zakup co najmniej 500 pojazdów zasilanych energią elektryczną lub wodorem. Nabór wniosków do pierwszej edycji programu ruszy 4 stycznia.

Według najnowszych zapowiedzi MKiŚ program „Zielony transport publiczny” skierowany będzie do organizatorów i operatorów publicznego transportu zbiorowego, w tym do samorządów. Obecnie planowane są trzy edycje programu – w 2021, 2022 i w 2023 roku – przy czym poziom wsparcia ma być największy w pierwszej z nich, ze względu na plany stymulowania gospodarki po koronakryzysie.

Czytaj także: Szczecin tnie ceny w komunikacji miejskiej. Mimo pandemii

„W pierwszym naborze, od 4 stycznia do 15 grudnia 2021 r., poziom dofinansowania wyniesie 80 proc. kosztów kwalifikowanych zakupu autobusów o napędzie elektrycznym oraz trolejbusów, a w przypadku autobusów wodorowych dotacje będą sięgać aż 90 proc. w całym okresie trwania programu z uwagi na innowacyjny charakter tej technologii” –mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

„Budżet programu wyniesie 1,3 mld złotych i szacujemy, że kwota ta pozwoli na zakup co najmniej 500 autobusów napędzanych prądem lub wodorem, co pozwoli potroić aktualną liczbę tego typu pojazdów w Polsce” – podkreślał Kurtyka. Na dotacje rząd planuje przeznaczyć 1,1 mld złotych, natomiast na pożyczki 200 mln złotych.

Czytaj także: Do 2030 roku w dużych miastach tylko elektryczne autobusy. To nowa strategia rządu

„Przewidujemy szereg kosztów kwalifikowanych, od nabycia bądź leasingu autobusów, przez koszt modernizacji lub budowy odpowiedniej infrastruktury do ładowania lub tankowania takich pojazdów, po szkolenia dla kierowców i mechaników, którzy będą obsługiwać te eko-autobusy” – mówił Artur Lorkowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pierwszy nabór ruszy 4 stycznia, a szczegółowe informacje na ten temat mają pojawić się wkrótce na stronach NFOŚiGW.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Popova Valeriya

Podziel się: