Udostępnij

Do 2030 roku w dużych miastach tylko elektryczne autobusy. To nowa strategia rządu

17.10.2020

Miasta mają w przyszłości zostać „odbetonowane” i bardziej zielone. Taki jest plan Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Strategia dotycząca rozwoju ośrodków powyżej 100 tys. mieszkańców zakłada również masową wymianę autobusów na elektryczne.

Zielone zmiany mają wejść w życie do 2030 roku. Ich plan podczas Krajowego Forum Miejskiego w Krakowie przedstawił Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Dzięki zmianom mają poprawić się nie tylko warunki do życia, ale i do prowadzenia biznesu.

Zyska chce, by polskie miasta przeszły transformację na wzór nowoczesnych europejskich aglomeracji, między innymi Kopenhagi. Ministerstwo chce stawiać na nowe nasadzenia zieleni i retencję, dzięki której mieszkańcy mają łagodniej odczuwać skutki ulew. Ważne zmiany mają dotyczyć też ogrzewania domów.Czytaj również: UE chce zmodernizować 35 milionów budynków. Nadchodzi “fala renowacji”

– Chcemy, aby do tego czasu całkowicie wyłączyć węgiel z użytkowania indywidualnego. Myślę, że w tych miastach coraz lepiej rozwija się ciepłownictwo systemowe, w które już są włączane odnawialne źródła energii a duże nadzieje wiążemy także z technologiami wodorowymi – mówił Zyska, cytowany przez „Portal Samorządowy”.

Rewolucję ma przejść transport. Do 2030 roku z miast z komunikacji miejskiej mają zniknąć pojazdy spalinowe. Pięć lat wcześniej samorządy będą zobligowane do kupowania jedynie zeroemisyjnych autobusów.

Strategia Ministerstwa Klimatu na razie nie jest wiążąca i będzie uzależniona między innymi od dostępności europejskich środków na zieloną transformację.

Źródło zdjęcia: Lidia Muhamadeeva / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.