Udostępnij

13 organizacji społecznych do PKO BP: Czas na politykę klimatyczną i wyjście z węgla

07.10.2019

13  organizacji społecznych apeluje do Prezesa PKO BP o przyjęcie polityki klimatycznej zgodnej z celami Porozumienia Paryskiego o ochronie klimatu, która zapewni zakończenie finansowania przez bank węglowych spółek energetycznych. Wśród sygnatariuszy znalazły się m.in. Fundacja „Rozwój TAK -Odkrywki NIE”, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, WWF Polska, Klub Gaja i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

Jak podkreślają organizacje w komunikacie, PKO BP w ostatnich latach udzielił 5 największym polskim spółkom węglowo-energetycznym wielomiliardowego wsparcia w postaci kredytów i obligacji: finansuje zarówno projekty węglowe jak i refinansowanie długów czy cele ogólnokorporacyjne. Wśród węglowych klientów PKO BP wymieniane są następujące spółki: Enea, Energa, PGE, ZE PAK i Tauron. Sygnatariusze listu zwracają uwagę, że ich działalność powoduje zagrożenie dla zdrowia oraz przyczynia się do katastrofalnej zmiany klimatu w Polsce i na świecie.

Dlatego postanowiono zwrócić się do Prezesa BKO PO z konkretnymi postulatami, których spełnienie zapewni dostosowanie polityki banku do wymogów ochrony klimatu. Są to:

  • całkowite wykluczenie udzielania wsparcia finansowego i usług spółkom, które planują budowę nowych lub rozbudowę istniejących elektrowni lub kopalni węglowych,
  • wykluczenie współpracy z nowymi klientami, którzy czerpią ponad 50% przychodów ze sprzedaży węgla lub wytworzonej w efekcie jego spalania energii oraz określenia daty zakończenia współpracy z obecnymi klientami, którzy spełniają to kryterium.

Aktywiści zaznaczają, że zapisy całkowicie wykluczające finansowanie energetyki węglowej w perspektywie roku 2030 umieściły już w swoich politykach niektóre europejskie banki, w tym ING, Credit Agricole czy Societe Generale, a częściowe wykluczenie finansowania tego sektora znalazło się w politykach kolejnych 9 instytucji.

„By powstrzymać katastrofę klimatyczną nie wystarczy inwestować w zieloną energię. Nieważne ile paneli fotowoltaicznych wybuduje Enea i ile wiatraków postawi PGE. Jeśli nie zamkną starych elektrowni i kopalni i nie zrezygnują z budowy nowych ich emisje nie zmaleją ani o gram, a muszą bezwzględnie spaść do zera w najbliższych dziesięcioleciach. Nasze elektrownie węglowe muszą zostać zamknięte do 2030 roku. Oczekujemy od banków wsparcia tego kierunku” – mówi Diana Maciąga z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Co warto podkreślić, apel pojawia się po serii protestów, których postulaty skierowane były do banków działających w Polsce. Biorący w nich udział aktywiści domagali się nie tylko udzielania kredytów na przedsięwzięcia węglowe, ale i w ogóle obsługi finansowej spółek węglowych.

„Społeczeństwo zaczyna dostrzegać związek między strumieniem pieniędzmi płynącym do spółek węglowych a emisją gazów cieplarnianych. Nie tylko same spółki swoim działaniem powodują kryzys klimatyczny. Współodpowiedzialne są za to także banki, które poprzez udzielanie kredytów ogólnokorporacyjnych czy emisję obligacji umożliwiają im funkcjonowanie nie dając przy tym żadnych powodów do zmian. Te pieniądze niszczą naszą przyszłość. Mamy nadzieję, że zrozumie to także PKO Bank Polski i pilnie opublikuje politykę klimatyczną o wysokim standardzie wyznaczonym przez inne europejskie banki” – podsumowuje Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu.

Pod apelem do PKO BP podpisali się reprezentanci 13 organizacji:

Zdzisław Nitak, Fundacja GAP Polska
Kuba Gogolewski, Fundacja „Rozwój TAK -Odkrywki NIE”
Oskar Kulik, Fundacja WWF Polska
Wojciech Szymalski, Instytut na rzecz Ekorozwoju
Jacek Bożek, Klub Gaja
dr arch. Tomasz Rozwadowski,Polski Klub Ekologiczny Okręg Wschodnio-Pomorski
Radosław Gawlik, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Radosław Sawicki, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Wspólna Ziemia
Radosław Ślusarczyk, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Krzysztof Gorczyca, Towarzystwo dla Natury i Człowieka
Robert Wawręty, Towarzystwo na rzecz Ziemi
Dariusz Szwed, Zielony Instytut
Joanna Furmaga, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć

 

Z całością listu można zapoznać się m.in. tutaj.

Źródło i grafika: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.