13 organizacji społecznych do PKO BP: Czas na politykę klimatyczną i wyjście z węgla

2148
0
Podziel się:
13 organizacji społecznych do PKO BP czas na politykę klimatyczną i wyjście z węgla

13  organizacji społecznych apeluje do Prezesa PKO BP o przyjęcie polityki klimatycznej zgodnej z celami Porozumienia Paryskiego o ochronie klimatu, która zapewni zakończenie finansowania przez bank węglowych spółek energetycznych. Wśród sygnatariuszy znalazły się m.in. Fundacja „Rozwój TAK -Odkrywki NIE”, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, WWF Polska, Klub Gaja i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

Jak podkreślają organizacje w komunikacie, PKO BP w ostatnich latach udzielił 5 największym polskim spółkom węglowo-energetycznym wielomiliardowego wsparcia w postaci kredytów i obligacji: finansuje zarówno projekty węglowe jak i refinansowanie długów czy cele ogólnokorporacyjne. Wśród węglowych klientów PKO BP wymieniane są następujące spółki: Enea, Energa, PGE, ZE PAK i Tauron. Sygnatariusze listu zwracają uwagę, że ich działalność powoduje zagrożenie dla zdrowia oraz przyczynia się do katastrofalnej zmiany klimatu w Polsce i na świecie.

Dlatego postanowiono zwrócić się do Prezesa BKO PO z konkretnymi postulatami, których spełnienie zapewni dostosowanie polityki banku do wymogów ochrony klimatu. Są to:

  • całkowite wykluczenie udzielania wsparcia finansowego i usług spółkom, które planują budowę nowych lub rozbudowę istniejących elektrowni lub kopalni węglowych,
  • wykluczenie współpracy z nowymi klientami, którzy czerpią ponad 50% przychodów ze sprzedaży węgla lub wytworzonej w efekcie jego spalania energii oraz określenia daty zakończenia współpracy z obecnymi klientami, którzy spełniają to kryterium.

Aktywiści zaznaczają, że zapisy całkowicie wykluczające finansowanie energetyki węglowej w perspektywie roku 2030 umieściły już w swoich politykach niektóre europejskie banki, w tym ING, Credit Agricole czy Societe Generale, a częściowe wykluczenie finansowania tego sektora znalazło się w politykach kolejnych 9 instytucji.

„By powstrzymać katastrofę klimatyczną nie wystarczy inwestować w zieloną energię. Nieważne ile paneli fotowoltaicznych wybuduje Enea i ile wiatraków postawi PGE. Jeśli nie zamkną starych elektrowni i kopalni i nie zrezygnują z budowy nowych ich emisje nie zmaleją ani o gram, a muszą bezwzględnie spaść do zera w najbliższych dziesięcioleciach. Nasze elektrownie węglowe muszą zostać zamknięte do 2030 roku. Oczekujemy od banków wsparcia tego kierunku” – mówi Diana Maciąga z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Co warto podkreślić, apel pojawia się po serii protestów, których postulaty skierowane były do banków działających w Polsce. Biorący w nich udział aktywiści domagali się nie tylko udzielania kredytów na przedsięwzięcia węglowe, ale i w ogóle obsługi finansowej spółek węglowych.

„Społeczeństwo zaczyna dostrzegać związek między strumieniem pieniędzmi płynącym do spółek węglowych a emisją gazów cieplarnianych. Nie tylko same spółki swoim działaniem powodują kryzys klimatyczny. Współodpowiedzialne są za to także banki, które poprzez udzielanie kredytów ogólnokorporacyjnych czy emisję obligacji umożliwiają im funkcjonowanie nie dając przy tym żadnych powodów do zmian. Te pieniądze niszczą naszą przyszłość. Mamy nadzieję, że zrozumie to także PKO Bank Polski i pilnie opublikuje politykę klimatyczną o wysokim standardzie wyznaczonym przez inne europejskie banki” – podsumowuje Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu.

Pod apelem do PKO BP podpisali się reprezentanci 13 organizacji:

Zdzisław Nitak, Fundacja GAP Polska
Kuba Gogolewski, Fundacja „Rozwój TAK -Odkrywki NIE”
Oskar Kulik, Fundacja WWF Polska
Wojciech Szymalski, Instytut na rzecz Ekorozwoju
Jacek Bożek, Klub Gaja
dr arch. Tomasz Rozwadowski,Polski Klub Ekologiczny Okręg Wschodnio-Pomorski
Radosław Gawlik, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Radosław Sawicki, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Wspólna Ziemia
Radosław Ślusarczyk, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Krzysztof Gorczyca, Towarzystwo dla Natury i Człowieka
Robert Wawręty, Towarzystwo na rzecz Ziemi
Dariusz Szwed, Zielony Instytut
Joanna Furmaga, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć

 

Z całością listu można zapoznać się m.in. tutaj.

Źródło i grafika: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Podziel się: