Udostępnij

150 mln osób może popaść w skrajne ubóstwo. Winne zmiany klimatu, wojny i COVID-19

13.10.2020

Skala skrajnego ubóstwa na świecie może zwiększyć się po raz pierwszy od około 20 lat – poinformował Bank Światowy. Według ekspertów organizacji sytuacja związana z COVID-19 spotęguje najpoważniejsze problemy, wynikające m.in. ze zmian klimatu i konfliktów zbrojnych.

Według Banku Światowego liczba osób na świecie, które znajdują się w sytuacji skrajnego ubóstwa, wzrośnie z powodu pandemii o 88-115 milionów. Tylko w tym roku. Do końca 2021 roku liczba ta może natomiast wzrosnąć do 150 milionów. Wszystko zależy od dalszego przebiegu pandemii i skali kryzysu gospodarczego, który ze sobą przyniesie.

Czytaj także: 821 milionów ludzi cierpi z niedożywienia lub głodu. Jako jedną z głównych przyczyn ONZ wskazuje zmiany klimatu

Organizacja definiuje w tym przypadku skrajne ubóstwo jako życie za mniej niż 1 dolara i 90 centów dziennie. Czyli mniej więcej 7 złotych i 25 groszy. Według Banku Światowego sytuacja ta dotknie w tym roku od 9,1 do 9,4 proc. ludności świata.

Sytuacja związana z COVID-19 zniweczy tym samym ambitne plany, które przed pandemią kreślił Bank Światowy. Liczono, że do 2030 roku możliwe będzie całkowite wyeliminowanie skrajnego ubóstwa. Cel ten w ostatnich latach wydawał się jednak i tak coraz trudniejszy do osiągnięcia: w latach 2015-2017 tempo zmian spadło poniżej 0,5 pkt procentowego rocznie.

Czytaj także: Ekspert ONZ ostrzega przed “klimatycznym apartheidem”. Najsilniej skutki zmian klimatycznych odczują najbiedniejsi

Obok najpoważniejszych problemów, do których eksperci zaliczają konflikty zbrojne i zmiany klimatu, dołączyła pandemia i związane z nią spowolnienie gospodarcze. Teraz eksperci wyliczają, że w ciągu dekady może udać się zmniejszyć liczbę osób żyjących w skrajnym ubóstwie do 7 procent populacji.

_

Źródło: World Bank

Zdjęcie: Shutterstock/Yavuz Sariyildiz

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.