Udostępnij

200 milionów metrów sześciennych plastiku przy Chińskim wybrzeżu. Państwo Środka bezskutecznie walczy z zanieczyszczeniem

15.11.2019

Chińskie próbują walczyć z plastikiem, jednak odpady z tworzyw sztucznych wciąż zalewają kraj i jego wybrzeża. I to dosłownie – bo duża część z nich wpada do największych rzek Państwa Środka.

Najnowsze pomiary wykazały, że w 2018 roku u wybrzeży Chin pływało aż 200 milionów metrów sześciennych plastikowych śmieci. To o 27 procent więcej niż rok wcześniej i najwięcej od dekady. Na każde 1000 metrów kwadratowych wód terytorialnych Chin ma przypadać aż 24 kilogramów odpadów. Badacze i władze zwracają uwagę na problem zanieczyszczenia wielkich Chińskich rzek – Jangcy i Perłowej. W sąsiedztwie ich delt znajdują się setki wielkich zakładów przemysłowych, które według pekińskiego Ministerstwa Ekologi i Środowiska maja być źródłem problemu.

– Niektóre z regionów nie wykazują się wystarczającą świadomością ryzyka związanego z produkcją plastikowych odpadów. – przyznał Huo Chuanlin, dyrektor wykonawczy morskiego departamentu ministerstwa. Władze bronią się jednak mówiąc, że Chiny wcale nie są pierwsze na liście krajów najmocniej zanieczyszczających oceany, jednocześnie wytwarzając około 30 procent światowego plastiku. Większość z niego przeznacza się na eksport do krajów Zachodu, które powinny czuć się współodpowiedzialne za stan chińskiego wybrzeża.

Chiny  mimo to staraja się opanować sytuację. Wyjątkowo surowe prawo dotyczące recyklingu wprowadził między innymi Szanghaj. Osoby, które zostaną przyłapane na nieprawidłowej segregacji, mogą zapłacić tam mandat o wysokiej jak na Chiny równowartości 29 amerykańskich dolarów. O wiele bardziej drastyczne są sankcje dla przedsiębiorstw, wynoszące powyżej siedmiu tysięcy dolarów. Władze mają nadzieję, że pomysł zadziała. Do tej pory przetworzeniu poddaje się w Chinach zaledwie 20 procent odpadów. Rząd opracował również plan oczyszczenia Zatoki Pohaj na wschodnim wybrzeżu kraju. Chiny przeznaczą na ten cel równowartość prawie 900 milionów euro.

Od zeszłego roku Państwo Środka zakazało również importu odpadów na swoje terytorium. Jeszcze w 2016 roku przyjęły ich aż 7,35 milionów ton. Importerzy – między innymi bogate państwa Europejskie – zaczęły przez to wywozić swój plastik między innymi do innych państw azjatyckich. Z problemem rosnącej ilości śmieci z tworzyw sztucznych zmaga się przez to między innymi Malezja.

Naukowcy zaznaczają, że ambitne, rządowe programy mogą nie zdać egzaminu. Na miejsce wyłowionych z wody odpadów mogą pojawić się kolejne. Paradoksalnie, może być to związane z dbałością o czyste powietrze i środowisko w miastach. By poprawić jego stan, z metropolii znikają wielkie fabryki, które przenoszą się na wybrzeże. Chiny pozostają też światowym liderem w wytwarzaniu plastikowych śmieci – na co zwrócili uwagę w majowym raporcie uczeni Uniwersytetu w Tiencinie.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/Steve Carey

 

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.