Podczas odbywającego się w Krakowie II Kongresu Trendy Energetyczne zapowiedziany został program wspierający rozwój niskoemisyjnych technologii ogrzewania. W ciągu dekady na ten cel wydanych ma zostać 200 milionów złotych, stanowiących wsparcia dla polskich przedsiębiorstw zajmujących się wspomnianymi rozwiązaniami.
II Kongres Trendy Energetyczne miał miejsce w dniach 8-9 października w Krakowie. Jako prelegentów wydarzenie gościło m.in. Jarosława Gowina (wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego), Piotra Woźnego (prezesa NFOŚiGW), przedstawicieli przedsiębiorstw zajmujących się technologiami grzewczymi, ekspertów oraz dziennikarzy. Prelegentem był również Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.
Podczas kongresu Jarosław Gowin mówił o nowym programie, w ramach którego przyznawane mają być granty inwestycyjne. Skorzystać mają firmy zajmujące się produkcją takich urządzeń, jak pompy ciepła oraz urządzenia grzewcze na biomasę.
Jak podkreślał wicepremier, program ma nie tylko wesprzeć wykorzystywanie tego rodzaju technologii w Polsce, ale i wzmocnić konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych, gdzie mogą być sprzedawane polskie urządzenia grzewcze.
Branża producentów urządzeń grzewczych dostała jasny sygnał do innowacji i inwestycji w #OZE https://t.co/qdQHD5ZxZr
— Andrzej Guła (@AndrzejGu) October 10, 2019
Piotr Woźny, cytowany przez PAP, zaznacza, że nowy projekt wsparcia przedsiębiorców wpisuje się w idee programów „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”. Podkreśla on, że dofinansowywane technologie pozwalają zwalczać lokalne zanieczyszczenia powietrza.
Program, realizowany poprzez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ma ruszyć już w listopadzie. Według przedstawionych na kongresie założeń w ciągu dziesięciu lat do przedsiębiorstw ma trafić 200 milionów złotych. Póki co nie zostały podane szczegóły, jeśli chodzi o nabór wniosków.
Czytaj także: Sprzedaż powietrznych pomp ciepła w Polsce podwoiła się. Wśród przyczyn wskazuje się walkę o czyste powietrze
Zdjęcie: Shutterstock/GSPhotography