Udostępnij

200 milionów na rozwój niskoemisyjnych technologii ogrzewania. Program ma wesprzeć walkę ze smogiem

10.10.2019

Podczas odbywającego się w Krakowie II Kongresu Trendy Energetyczne zapowiedziany został program wspierający rozwój niskoemisyjnych technologii ogrzewania. W ciągu dekady na ten cel wydanych ma zostać 200 milionów złotych, stanowiących wsparcia dla polskich przedsiębiorstw zajmujących się wspomnianymi rozwiązaniami. 

II Kongres Trendy Energetyczne miał miejsce w dniach 8-9 października w Krakowie. Jako prelegentów wydarzenie gościło m.in. Jarosława Gowina (wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego), Piotra Woźnego (prezesa NFOŚiGW), przedstawicieli przedsiębiorstw zajmujących się technologiami grzewczymi, ekspertów oraz dziennikarzy. Prelegentem był również Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Podczas kongresu Jarosław Gowin mówił o nowym programie, w ramach którego przyznawane mają być granty inwestycyjne. Skorzystać mają firmy zajmujące się produkcją takich urządzeń, jak pompy ciepła oraz urządzenia grzewcze na biomasę.

Jak podkreślał wicepremier, program ma nie tylko wesprzeć wykorzystywanie tego rodzaju technologii w Polsce, ale i wzmocnić konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych, gdzie mogą być sprzedawane polskie urządzenia grzewcze.

Piotr Woźny, cytowany przez PAP, zaznacza, że nowy projekt wsparcia przedsiębiorców wpisuje się w idee programów „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”. Podkreśla on, że dofinansowywane technologie pozwalają zwalczać lokalne zanieczyszczenia powietrza.

Program, realizowany poprzez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ma ruszyć już w listopadzie. Według przedstawionych na kongresie założeń w ciągu dziesięciu lat do przedsiębiorstw ma trafić 200 milionów złotych. Póki co nie zostały podane szczegóły, jeśli chodzi o nabór wniosków.

Czytaj także: Sprzedaż powietrznych pomp ciepła w Polsce podwoiła się. Wśród przyczyn wskazuje się walkę o czyste powietrze

 

Zdjęcie: Shutterstock/GSPhotography

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.