W ubiegłą niedzielę temperatura w kanadyjskiej części Arktyki wyniosła 21 stopni Celsjusza, bijąc tym samym rekord ciepła sprzed ponad 60 lat. Dzień później jednak termometry pokazały wartość, która również przekracza wynik z lat 50-tych. Klimatolodzy nazywają sytuację nieprawdopodobną i zapowiadają, że do temperatur powyżej 20 stopni należy się przyzwyczaić.
Niespotykane dotąd temperatury odnotowano w miejscowości Alert, leżącej ok. 1100 km od bieguna północnego, a także na wyspie Ellesmere – 817 km od najdalej wysuniętego na północ miejsca Planety.
Jak twierdzą meteorolodzy, po raz pierwszy historii temperatura na północ od 80. równoleżnika osiągnęła 21 stopni Celsjusza. Po raz pierwszy również termometry wskazywały powyżej 20 stopni dwa dni pod rząd.
„W ciągu 70 lat pomiarów stacja nigdy nie odnotowała temperatury powyżej 20 st. Celsjusza. Do [zeszłej] niedzieli” – napisał na Twitterze Patrick Duplessis, badacz z Dalhousie University.
The last two days were the warmest on record at Alert, the northernmost station in #Canada! In almost 70 years of record, the station had never recorded a temperature above 20°C until Sunday. #Arctic #Nunavut #permafrost pic.twitter.com/heaL02gEoe
— Patrick Duplessis (@Pat_wx) July 16, 2019
„To jak uderzenie piłki, która wypadła z boiska. Tak bardzo ten wynik różni się od poprzedniego rekordu” – powiedział David Phillips, ekspert ds. klimatu pracujący dla kanadyjskiego rządu, cytowany przez CBC. „Nasze modele na resztę lata mówią: 'Przyzwyczaj się do tego'” – podkreślił naukowiec.
Jak podają francuskie media, m.in. France24, historycznie średnia temperatura w lipcu dla wspomnianych miejscowości wynosi 3,4 st. Celsjusza. W ostatnich latach natomiast średnia ta waha się w okolicy 6 stopni.
Odmarzająca Arktyka
Wyjątkowe ciepła lata są przyczyną znacznie głębszego odmarzania arktycznego lodu niż się spodziewano.
Jak wynika z badań opublikowanych przed miesiącem, w niektórych miejscach kanadyjskiej Arktyki wieczna zmarzlina rozmarzła do głębokości przewidywanej dopiero na 2090 rok. [Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.]
Źródła: Twitter, CBC, France24
Zdjęcie: Shutterstock/City Escapes Nature Photo