21,7 stopni. Padł rekord ciepła na Spitsbergenie

Podziel się:

Na Spitsbergenie w archipelagu Svalbard w Arktyce zanotowano sobotę (25.07) najwyższą temperaturę w historii pomiarów. W najcieplejszym miejscu było 21,7 stopni Celsjusza.

Rekord padł niedaleko miejscowości Longyearbyen 25 lipca o godz. 18 czasu lokalnego. Termometry pokazały 21,7 stopni Celsjusza, bijąc poprzedni rekord z 1979 roku o 0,4 stopnia. Informację podał norweski instytut meteorologiczny, a agencja AFP zaznacza, że obecne temperatury na arktycznych wyspach Norwegii (czyli m.in. na Spitsbergenie), są znacząco powyżej normy. Ta w lipcu wynosi 5-8 stopni.

Według informacji podawanych przez norweskie władze, średnia temperatura na archipelagu Svalbard od 1971 do 2017 r. wzrosła o 3-5 stopni. Do końca wieku, według przewidywań, temperatura będzie wyższa o 7-10 stopni w porównaniu do okresu 1970-2000.

Skutki ocieplania się klimatu w Norwegii już widać bardzo wyraźnie.

„W tej chwili lodowiec Longyear topnieje. Woda z roztopów wpada do rzeki. Poziom wody nie jest krytycznie wysoki, ale jest znacznie wyższy niż zazwyczaj o tej porze roku ”- powiedział w rozmowie z norweskim portalem NRK biolog i fotograf Eirik Grønningsæter.

Zdjęcie: Kris Grabiec/Shutterstock

Podziel się: