Udostępnij

Trzy dni z RIGCZem* czyli Szkolna Konferencja Klimatyczna

20.03.2022

Klimat, energetyka, miasta, zieleń i działalność społeczna. O tym rozmawiali naukowcy i młodzi ze szkół średnich na organizowanej przez ich rówieśników konferencji. Trzy dni wydarzeń w salach Uniwersytetu Wrocławskiego pokazały, jak ważna jest niekonwencjonalna edukacja. SmogLab jest patronem medialnym konferencji.

Znane nazwiska ze świata nauki, popularyzatorzy wiedzy i aktywiści z różnych miast spotkali się z uczniami na trzeciej edycji wydarzenia. Szkolna Konferencja Klimatyczna cieszyła się rekordowym zainteresowaniem, a opiekunowie grup chętnie zabierali swoich podopiecznych poza szkolne mury.

– Nasi uczniowie kolejny raz biorą udział w tej konferencji, byliśmy 2 lata temu. Dbamy o tematykę szeroko rozumianej ekologii i zmian klimatycznych – mówiła nam Elżbieta Baran z Zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu. Jednak nie tylko wrocławscy licealiści uczestniczyli w prelekcjach i debatach. Na wydarzenie przyjechały całe klasy z różnych części kraju m.in. Gdańska i Lublina.

Mariusz Masłosz jeden z organizatorów: – Konferencja ma na celu przekazanie młodym ludziom, lecz nie tylko im, rzetelnej wiedzy o klimacie przez najlepszych ekspertów z tej dziedziny – mówi nam działacz Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia. To właśnie te dwie organizacje połączyły siły, aby zorganizować trzy dni wykładów i dyskusji.

 class=
Szkolna Konferencja Klimatyczna fot. SmogLab.pl

„Skończyło się urbanistyczną katastrofą”

Konferencję rozpoczął wykład dr Aleksandry Kardaś z Uniwersytetu Warszawskiego, która jest współautorką znanych publikacji: „Nauka o klimacie” (i redaktorką portalu o tej samej nazwie) oraz książki „Klimatyczne ABC”.

Z kolei Ewa Zachara i Krzysztof Smolnicki z Fundacji Ekorozwoju opowiadali o lokalnym aktywizmie klimatycznym w miastach. Jednak największą publiczność tego dnia zgromadzili na swojej debacie Jan Mencwel (Miasto Jest Nasze) razem z Jakubem Nowotarskim (Akcja Miasto) i Łukaszem Szymanowiczem (architekt i urbanista).

– Transport samochodowy w miastach jest skrajnie nieefektywną opcją. Musimy stawiać na te bardziej efektywne i przyjazne klimatowi. Na to powinniśmy wydawać pieniądze, a my jako obywatele musimy się tego domagać – przekonywał Jan Mencwel. Z kolej Szymanowicz przypominał historię. – W latach 60. producenci samochodów razem z producentami opon i producentem paliw założyli spółkę. Ona wykupywała, głównie w Kaliforni, linie tramwajowe. Nikt nie zauważył tutaj, że wszystkie te firmy skorzystają na braku tramwajów – opowiadał zgromadzonym urbanista.

– Takie schematy, których nie widzimy od razu, prowadzą do trwałej zmiany nawyków. Jedyną opcją było przecież poruszać się samochodem. Zatem projektanci miast i politycy dostosowali się do tych warunków i skończyło się to katastrofą urbanistyczną – przekonywał Szymanowicz.

 class=
Jakub Nowotarski i Jan Mencwel fot. SmogLab.pl

Szkolna Konferencja Klimatyczna: Naciskać na polityków

Jakub Nowotarski (Akcja Miasto) zachęcał licealistów do działania. – Najistotniejsze jest to, aby wziąć sprawy w swoje ręce. Po prostu naciskać na polityków. Żadne miasto w Polsce nie ma dzisiaj dobrego systemu transportowego i konkretnego planu dojścia do tego punktu – mówił działacz. Zgromadzeni chcieli dowiedzieć się, co konkretnie mogą zrobić. – Po pierwsze zadawajcie pytania. „Gdzie są projekty nowych linii tramwajowych, bo słyszałem, że w innych miastach już nad tym pracują”? Będą musieli wam odpowiedzieć w ciągu czternastu dni. Serdecznie polecam spróbować – mówił Nowotarski.

Drugi dzień konferencji poruszał tematy spółdzielczej transformacji, ograniczaniu emisji w budownictwie oraz kwestiom żywieniowym w kontekście klimatu. Prelegenci poruszali także aktualny temat migracji klimatycznych oraz roli drzew w obliczu zmian klimatycznych.

Szkolna Konferencja Klimatyczna kończyła się wykładami w sobotę. Mimo to ostatni dzień zgromadził dużą publiczność. Jedna z najbardziej znanych postaci na polskiej scenie naukowej, prof. Szymon Malinowski, przekonywał o konieczności systemowego działania. – Nie możemy szukać rozwiązań wycinkowych kryzysu klimatycznego. Musimy szukać rozwiązać całościowych, bo te wycinkowe mogą nie wystarczyć – mówił zgromadzonym profesor znany z głośnego filmu pt. „Można panikować”.

 class=
Edwin Bendyk, dziennikarz i publicysta podczas prelekcji fot. SmogLab.pl

„Nie mamy czasu na czekanie”

Zgromadzonych pytaliśmy o konieczność wprowadzenia dodatkowego przedmiotu w szkole. Miałby dotyczyć wyłącznie kwestii klimatycznych.

– Widzimy, że osób na naszych wydarzeniach jest coraz więcej, a świadomość klimatyczna wzrasta. Uważam, że dedykowany przedmiot w szkole powinien się pojawić, ale to co robimy to oddolne podejście do tematu w sposób rzetelny i sprawdzony – mówi Lidia Prabucka, jedna z prowadzących konferencję i była radna Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia.

Mariusz Masłosz dodaje, że nie ma czasu na czekanie, aż znajdzie się rzetelna edukacja klimatyczna w szkołach. – Byłoby super, gdyby był to osobny przedmiot. Ale tak naprawdę wystarczy, aby na przedmiotach takich jak biologia, chemia, fizyka, geografia czy wiedza o społeczeństwie była prezentowana aktualna wiedza o kryzysie klimatycznym – mówi nam działacz.

*RIGCZ – skrót od „Rozum i Godność Człowieka”. W młodzieżowym slangu oznacza, że ktoś postąpił mądrze, słusznie i należy mu się szacunek.

 class=
Szkolna Konferencja Klimatyczna SmogLab.pl

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.