Dziś premiera filmu „Można panikować”. Katastrofa klimatyczna oczami polskiego naukowca

2187
0
Podziel się:

W poniedziałek 1 czerwca o godz. 17 miała miejsce internetowa premiera produkcji „Można panikować”. O katastrofie klimatycznej opowiada w niej prof. Szymon Malinowski, dyrektor Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki UW i popularyzator nauki o klimacie. Film będzie dostępny bezpłatnie na platformie YouTube w dniach 1-7 czerwca.

„Można panikować” to opowieść, której głównym bohaterem jest prof. Szymon Malinowski – doświadczony naukowiec i popularyzator wiedzy na temat zmian klimatycznych. W filmie stawia pytania o najważniejsze kwestie związane z przyszłością – naszą oraz przyszłych pokoleń – patrząc przez pryzmat swojego życia i kariery naukowej.

„Ludzie mają nie wiedzę, a poglądy. Nie wiedzą, ale myślą, że wiedzą lepiej. Ktoś to musi prostować” – możemy m.in. usłyszeć w zwiastunie filmu:

„Pomysł na 'Można panikować’ przyszedł mi do głowy w grudniu 2018 r.. Wtedy zobaczyłem prof. Szymona Malinowskiego, który w wywiadzie telewizyjnym mówił o przyszłej katastrofie klimatycznej i potencjalnym końcu cywilizacji. Z wielką pasją opowiadał o topniejących lodowcach, pożarach i zrujnowanych krajobrazach” – mówi reżyser filmu Jonathan L. Ramsey, znany m.in. z produkcji „Smog Wars”.

„Nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że jego przesłanie zjednoczy dużą liczbę ludzi, jeśli dowiemy się więcej o tym, kim profesor jest prywatnie, np. gdzie dorastał i jakie wydarzenia ukształtowały jego światopogląd. Jak się czuje, gdy wraca wieczorem do domu po dniu pracy, w której codziennie odkrywa i analizuje informacje dotyczącej zbliżającej się katastrofy? Jak przetwarza temat zmiany klimatu na poziomie emocjonalnym i jak to wpływa na jego relacje z ludźmi? Im dłużej zadawałem te pytania, tym bardziej zdawałem sobie sprawę, że jeszcze taki film nie powstał” – podkreśla reżyser.

Film dostępny jest TUTAJ.

_

Źródło i zdjęcie: materiały wydawcy filmu

Podziel się: