Udostępnij

Trzy dni z RIGCZem* czyli Szkolna Konferencja Klimatyczna

20.03.2022

Klimat, energetyka, miasta, zieleń i działalność społeczna. O tym rozmawiali naukowcy i młodzi ze szkół średnich na organizowanej przez ich rówieśników konferencji. Trzy dni wydarzeń w salach Uniwersytetu Wrocławskiego pokazały, jak ważna jest niekonwencjonalna edukacja. SmogLab jest patronem medialnym konferencji.

Znane nazwiska ze świata nauki, popularyzatorzy wiedzy i aktywiści z różnych miast spotkali się z uczniami na trzeciej edycji wydarzenia. Szkolna Konferencja Klimatyczna cieszyła się rekordowym zainteresowaniem, a opiekunowie grup chętnie zabierali swoich podopiecznych poza szkolne mury.

– Nasi uczniowie kolejny raz biorą udział w tej konferencji, byliśmy 2 lata temu. Dbamy o tematykę szeroko rozumianej ekologii i zmian klimatycznych – mówiła nam Elżbieta Baran z Zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu. Jednak nie tylko wrocławscy licealiści uczestniczyli w prelekcjach i debatach. Na wydarzenie przyjechały całe klasy z różnych części kraju m.in. Gdańska i Lublina.

Mariusz Masłosz jeden z organizatorów: – Konferencja ma na celu przekazanie młodym ludziom, lecz nie tylko im, rzetelnej wiedzy o klimacie przez najlepszych ekspertów z tej dziedziny – mówi nam działacz Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia. To właśnie te dwie organizacje połączyły siły, aby zorganizować trzy dni wykładów i dyskusji.

 class=
Szkolna Konferencja Klimatyczna fot. SmogLab.pl

„Skończyło się urbanistyczną katastrofą”

Konferencję rozpoczął wykład dr Aleksandry Kardaś z Uniwersytetu Warszawskiego, która jest współautorką znanych publikacji: „Nauka o klimacie” (i redaktorką portalu o tej samej nazwie) oraz książki „Klimatyczne ABC”.

Z kolei Ewa Zachara i Krzysztof Smolnicki z Fundacji Ekorozwoju opowiadali o lokalnym aktywizmie klimatycznym w miastach. Jednak największą publiczność tego dnia zgromadzili na swojej debacie Jan Mencwel (Miasto Jest Nasze) razem z Jakubem Nowotarskim (Akcja Miasto) i Łukaszem Szymanowiczem (architekt i urbanista).

– Transport samochodowy w miastach jest skrajnie nieefektywną opcją. Musimy stawiać na te bardziej efektywne i przyjazne klimatowi. Na to powinniśmy wydawać pieniądze, a my jako obywatele musimy się tego domagać – przekonywał Jan Mencwel. Z kolej Szymanowicz przypominał historię. – W latach 60. producenci samochodów razem z producentami opon i producentem paliw założyli spółkę. Ona wykupywała, głównie w Kaliforni, linie tramwajowe. Nikt nie zauważył tutaj, że wszystkie te firmy skorzystają na braku tramwajów – opowiadał zgromadzonym urbanista.

– Takie schematy, których nie widzimy od razu, prowadzą do trwałej zmiany nawyków. Jedyną opcją było przecież poruszać się samochodem. Zatem projektanci miast i politycy dostosowali się do tych warunków i skończyło się to katastrofą urbanistyczną – przekonywał Szymanowicz.

 class=
Jakub Nowotarski i Jan Mencwel fot. SmogLab.pl

Szkolna Konferencja Klimatyczna: Naciskać na polityków

Jakub Nowotarski (Akcja Miasto) zachęcał licealistów do działania. – Najistotniejsze jest to, aby wziąć sprawy w swoje ręce. Po prostu naciskać na polityków. Żadne miasto w Polsce nie ma dzisiaj dobrego systemu transportowego i konkretnego planu dojścia do tego punktu – mówił działacz. Zgromadzeni chcieli dowiedzieć się, co konkretnie mogą zrobić. – Po pierwsze zadawajcie pytania. „Gdzie są projekty nowych linii tramwajowych, bo słyszałem, że w innych miastach już nad tym pracują”? Będą musieli wam odpowiedzieć w ciągu czternastu dni. Serdecznie polecam spróbować – mówił Nowotarski.

Drugi dzień konferencji poruszał tematy spółdzielczej transformacji, ograniczaniu emisji w budownictwie oraz kwestiom żywieniowym w kontekście klimatu. Prelegenci poruszali także aktualny temat migracji klimatycznych oraz roli drzew w obliczu zmian klimatycznych.

Szkolna Konferencja Klimatyczna kończyła się wykładami w sobotę. Mimo to ostatni dzień zgromadził dużą publiczność. Jedna z najbardziej znanych postaci na polskiej scenie naukowej, prof. Szymon Malinowski, przekonywał o konieczności systemowego działania. – Nie możemy szukać rozwiązań wycinkowych kryzysu klimatycznego. Musimy szukać rozwiązać całościowych, bo te wycinkowe mogą nie wystarczyć – mówił zgromadzonym profesor znany z głośnego filmu pt. „Można panikować”.

 class=
Edwin Bendyk, dziennikarz i publicysta podczas prelekcji fot. SmogLab.pl

„Nie mamy czasu na czekanie”

Zgromadzonych pytaliśmy o konieczność wprowadzenia dodatkowego przedmiotu w szkole. Miałby dotyczyć wyłącznie kwestii klimatycznych.

– Widzimy, że osób na naszych wydarzeniach jest coraz więcej, a świadomość klimatyczna wzrasta. Uważam, że dedykowany przedmiot w szkole powinien się pojawić, ale to co robimy to oddolne podejście do tematu w sposób rzetelny i sprawdzony – mówi Lidia Prabucka, jedna z prowadzących konferencję i była radna Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia.

Mariusz Masłosz dodaje, że nie ma czasu na czekanie, aż znajdzie się rzetelna edukacja klimatyczna w szkołach. – Byłoby super, gdyby był to osobny przedmiot. Ale tak naprawdę wystarczy, aby na przedmiotach takich jak biologia, chemia, fizyka, geografia czy wiedza o społeczeństwie była prezentowana aktualna wiedza o kryzysie klimatycznym – mówi nam działacz.

*RIGCZ – skrót od „Rozum i Godność Człowieka”. W młodzieżowym slangu oznacza, że ktoś postąpił mądrze, słusznie i należy mu się szacunek.

 class=
Szkolna Konferencja Klimatyczna SmogLab.pl

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.