Udostępnij

30 milionów Polaków wreszcie odetchnie? Siedem antysmogowych zadań dla Tuska

07.02.2024

Polski Alarm Smogowy zaprezentował siedem zadań do wykonania, które organizacja stawia przed rządem Donalda Tuska. Jeśli rząd pozytywnie odpowie na postulaty, to rocznie uda się zapobiec około 21 tys. przedwczesnych zgonów. Do tego 30 milionów obywateli Polski będzie oddychało czystym powietrzem. Dziś to ledwie 2 miliony.

Zbiór działań, prowadzących do rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza w Polsce został zaprezentowany 7 lutego na konferencji prasowej w stolicy. – Zadania te są wzajemnie ze sobą powiązane. Powinny być realizowane równocześnie, tak aby zapewnić w pełni efektywną walkę ze smogiem – słyszymy w Polskim Alarmie Smogowym.

Środowiska walczące o czyste powietrze w Polsce przypominały zobowiązania, które koalicja rządząca wpisała do swojej umowy.

Będziemy walczyć ze smogiem m.in. poprzez przyspieszenie procesu wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji

Fragment umowy koalicyjnej Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, PSL i Lewicy.

Wśród propozycji znajduje się przyspieszenie realizacji kluczowych programów pomocowych dla obywatelek i obywateli. Chodzi m.in. o wzrost tempa termomodernizacji budynków mieszkalnych w ramach programu Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie, Fundusz Termomodernizacji i Remontów.

– To także niezbędne działania w obszarze regulacji eliminujących zanieczyszczenia pochodzące z ogrzewania budynków. Są wśród nich: normy jakości węgla, standardy emisyjne urządzeń grzewczych, uchwały antysmogowe oraz rozwój Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) – wymieniał podczas konferencji prasowej Andrzej Guła, jeden z liderów Polskiego Alarmu Smogowego.

 class=

Lista 7 konkretów na biurku Tuska i w ministerstwach

– Dziś przekazujemy rządowi siedem kluczowych zadań, które należy wykonać, żebyśmy mogli oddychać czystym powietrzem w Polsce. Mamy nadzieję, że rząd na poważnie potraktuje obietnicę walki ze smogiem złożoną w umowie koalicyjnej – mówi w rozmowie ze SmogLabem Andrzej Guła.

Jego zdaniem ostatnie wydarzenia wokół programu Czyste Powietrze są niepokojące. Co więcej, pokazują, że działania na rzecz czystego powietrza nie są traktowane priorytetowo przez niektórych ministrów. – Liczymy, że to się wkrótce zmieni. Poza pilnym rozwiązaniem kryzysu w programie Czyste Powietrze jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Na przykład w obszarze norm jakości paliw, uchwał antysmogowych czy emisji samochodowych. Te działania wymagają dobrej koordynacji ze strony rządu – dodaje Guła zapytany przez SmogLab o konkretne postulaty.

Ruch antysmogowy przekazał już listę zadań do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministrze Klimatu i Środowiska Paulinie Hennig-Klosce. Jednocześnie zapowiedziano okresowy przegląd postępów w ich wdrażaniu. Jak 7 propozycji wygląda w szczegółach?

 class=

Rozwój CEEB, miasta bez smogu transportowego i wsparcie przedsiębiorców

Siedem antysmogowych zadań dla nowego rządu to kolejno:

  1. Rozwój programów finansujących termomodernizację budynków mieszkalnych.
  2. Wprowadzenie i wdrożenie regulacji prawnych – emisja z ogrzewania budynków.
  3. Wprowadzenie mechanizmów rozliczeń energii wspierających czyste źródła energii. 
  4. Rozwój Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
  5. Miasta bez smogu transportowego – przeciwdziałanie zanieczyszczeniom komunikacyjnym.
  6. Przemysł, przedsiębiorcy – reforma inspekcji ochrony środowiska.
  7. Pomiar smogu – rozwój państwowego monitoringu powietrza.

Pieniądze na wsparcie czystego transportu

Jak wyglądają szczegóły? PAS rekomenduje m.in. przesunięcie 1,4 miliarda złotych z funduszu dróg samorządowych na utworzenie funduszu czystego transportu. Z niego finansowane byłoby wsparcie dla przedsiębiorców oferujących przewóz towarów i usług, działających na terenie miast tworzących strefy czystego transportu. Alarm Smogowy rekomenduje też zwiększenie kontroli wycinania DPF. Kolejny konkret to usprawnienie kontroli emisyjności pojazdów podczas dorocznych przeglądów. Ponadto na liście jest także ograniczenie napływu wysokoemisyjnych pojazdów do Polski. W jaki sposób? Poprzez podwyższenie akcyzy dla najbardziej zanieczyszczających samochodów. 

W obszarze zanieczyszczeń generowanych przez przemysł i przedsiębiorstwa antysmogowi działacze widzą konieczność reformy inspekcji ochrony środowiska, która ich zdaniem nie zapewnia obywatelom skutecznej ochrony przed zanieczyszczeniami. – Powszechna praktyka kontroli z wcześniejszą zapowiedzią, zamiast kontroli interwencyjnych, zupełnie niweczy możliwość ścigania przestępczej działalności – mówi Guła – i dodaje, że obywatele powinni mieć zagwarantowane podjęcie natychmiastowej reakcji przez służby w sytuacji niekontrolowanych emisji. 

Ostatnim postulatem jest rozwój państwowego monitoringu powietrza. PAS postuluje zwiększenie liczby stacji mierzących zanieczyszczenia pyłem z obecnych 287 do 400, a w przypadku stacji monitorujących zanieczyszczenia samochodowe z obecnych 20 do przynajmniej 100, a także zapewnienie Inspekcji stabilnego finansowania na utrzymanie tej sieci. 

 class=

Rozwiązane kłopoty z „Czystym Powietrzem”?

W ubiegłym tygodniu nastąpił przełom w sprawie środków na flagowy projekt rządu. Ministerstwo Funduszy i Polityki Społecznej odblokowało kilkaset milionów na program „Czyste Powietrze”. To poprawi sytuację, choć wciąż na dofinansowania wymiany kopciuchów brakuje ponad miliard złotych.

  • Rok 2023 był rokiem rekordowym w Programie Czyste Powietrze. Wnioski złożyło aż 217 tysięcy gospodarstw domowych.

Program prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela dotacji do wymiany starych kotłów i ocieplenia domów od 2018 roku. Popularność Programu powoli rosła, widać to w liczbach. W 2019 roku złożono 85 tysięcy wniosków, w 2023 – już 217 tysięcy. W ciągu pięciu lat programu liczba wniosków sięgnęła 754 000. Do wymiany pozostało jeszcze około 2,7 miliona kotłów.

Fot. Shutterstock/Szymon Mucha

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.