Udostępnij

Środki na Czyste Powietrze odblokowane? „Widać światełko w tunelu”

01.02.2024

Ministerstwo Funduszy i Polityki Społecznej odblokowało kilkaset milionów na program „Czyste Powietrze”. To poprawi sytuację, choć wciąż na dofinansowania wymiany kopciuchów brakuje ponad miliard złotych.

O tym, że Program Czyste Powietrze znalazł się na skraju bankructwa pisaliśmy w połowie stycznia 2024 r. – Każdego tygodnia zaległości płatnicze rosną o kolejne 100 milionów złotych. Bez natychmiastowej interwencji rządu programowi grozi zapaść – ostrzegały Polski Alarm Smogowy oraz Fundacja Instrat. Jednocześnie apelowali do premiera Donalda Tuska o jak najszybsze przeznaczenie części zaliczki z RePower EU na odzyskanie płynności finansowej Programu.

RePower EU to środki pochodzące z Komisji Europejskiej wspierające uniezależnienie krajów UE od rosyjskich paliw kopalnych. Do Polski trafiło już 5,1 mld euro w ramach zaliczki.

Wobec tego ministerstwo ruszyło z szerokimi konsultacjami, które mają ustabilizować i zoptymalizować popularny program „Czyste Powietrze”. Jednocześnie winą za opóźnienia obecna ekipa obarcza poprzednie władze. – W styczniu wznowiliśmy wypłaty z programu Czyste Powietrze. I mocno pracujemy nad rozwiązaniami stabilnego finansowania na najbliższe lata. To też zaniedbali nasi poprzednicy. Chcę zapewnić, że nowe, stabilne formy finansowania programu Czyste Powietrze nie zmieniają nic dla beneficjentów. Dają gwarancje, że program będzie działać już bez przeszkód w przyszłości – podkreśla Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.

Prawie 400 milionów na Czyste Powietrze

We środę w ministerstwie doszło do wielostronnego spotkania, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego. Dzień później minister funduszy i polityki regionalnej napisała na portalu „X” (dawniej Twitter), że kolejna transza na program została przekazana.

– Dziś kolejna wypłata z KPO – 433 mln. Aż 398 mln na Czyste Powietrze. To pieniądze na dopłaty dla tysięcy osób w całej Polsce. 25 mln na zwiększenie odporności sektora rolno-spożywczego. 33 mln na termomodernizację mieszkań. 1.3 mln na nowe miejsca w żłobkach – napisała minister Katarzyna Pełczyńska.

SmogLab zapytał Andrzeja Gułę z Polskiego Alarmu Smogowego o wyniki trwających rozmów i spotkań w ministerstwach. – Cieszę się, że doszło do spotkania z panią minister Hennig-Kloską i panią minister Urszulą Zielińską – mówi jeden z liderów PAS. Dodaje, że na spotkaniu byli także przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Andrzej Guła: widać światełko w tunelu, apel do Tuska przynosi rezultaty

– Widać światełko w tunelu. Nasz apel do premiera Tuska o 2 miliardy złotych i ratowanie programu „Czyste Powietrze” powoli przynosi oczekiwane efekty. Widać wolę ministra funduszy ws. pieniędzy, które trafiają do Polski z zaliczki KPO. W grudniu z RePowerEU otrzymaliśmy 22 mld złotych. Pierwotnie tylko 200 milionów z tej kwoty było uruchomione na „Czyste Powietrze”. To mniej niż 1 proc. – przypomina Guła.

Ponadto przedstawiciel alarmu smogowego mówi, że jego środowisko wciąż czeka na dokładną deklarację od ministra funduszy ws. środków, które trafią na kluczowy program w perspektywie do końca maja. – Nawet po dzisiejszych zapowiedziach, na program wciąż brakuje ok. 1,6 mld złotych – przypomina Andrzej Guła.

Zdaniem lidera PAS, choć widać wolę po stronie ministerstw, to wciąż brakuje konkretów. – Ile środków z RePowerEU ministerstwo funduszy chce przeznaczyć na program „Czyste Powietrze”? O to będziemy wciąż dopytywać. Niepewność nie służy temu programowi. Takie powolne „skapywanie” środków nie pomaga w odbudowie przekonania obywateli do programu – podsumowje Andrzej Guła zapytany przez SmogLab.

„Czyste Powietrze” kluczowym orężem w walce ze smogiem

Program prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela dotacji do wymiany starych kotłów i ocieplenia domów od 2018 roku. Popularność Programu powoli rosła, widać to w liczbach. W 2019 roku złożono 85 tysięcy wniosków, w 2023 – już 217 tysięcy. W ciągu pięciu lat programu liczba wniosków sięgnęła 754 000. Do wymiany pozostało jeszcze około 2,7 miliona kotłów.

  • Rok 2023 był rokiem rekordowym w Programie Czyste Powietrze. Wnioski złożyło aż 217 tysięcy gospodarstw domowych.

Przypomnijmy – walka o środowisko wielokrotnie pojawiała się w exposé premiera Donalda Tuska. Ponadto na poświątecznej konferencji prasowej szef rządu zapowiedział „termomodernizację na wielką skalę”. Donald Tusk przekonywał, że Polska stanie się liderem walki o czyste powietrze.

Czytaj także: Program Czyste Powietrze na skraju bankructwa. Mocny apel do Tuska

Zdjęcia: brizmaker/Shutterstock

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.