Udostępnij

300 mln na wymianę „kopciuchów”. Warszawa walczy ze smogiem

25.01.2019

W czwartek warszawscy radni zdecydowali o budżecie miasta. Do 2022 r. na wymianę tzw. „kopciuchów” ma zostać przeznaczonych 300 mln złotych – z czego 30 mln ma trafić do mieszkańców w 2019 roku. Władze Warszawy chcą w ten sposób pozbyć się wszystkich, czyli blisko 17 tysięcy, przestarzałych pieców.

 

 

Dofinansowania zostały zapowiedziane przez Rafała Trzaskowskiego w grudniu zeszłego roku. Wówczas deklarowano, że mieszkańcom wymieniającym stare piece zwracanych będzie do 12 tys. złotych – na tyle miasto oszacowało średni koszt wymiany tzw. „kopciucha”. Podkreślono także, że nie będzie w tym przypadku obowiązywało kryterium dochodowe.

Prezydent Trzaskowski zadeklarował, że Warszawa chce w ten sposób wyeliminować wszystkie kopciuchy w ciągu trzech lat. Miasto szacuje, że do wymiany jest wciąż 15 tys. pieców znajdujących się w budynkach prywatnych, a także 1,6 tys. w budynkach komunalnych.

Opinie podzielone

Obietnicom prezydenta wierzy m.in. Grażyna Wolszczak, która niedawno wycofała pozew (dotyczący zanieczyszczenia powietrza) przeciwko władzom Warszawy, pozostając jedynie przy sądzeniu się ze Skarbem Państwa. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Nie wszyscy są jednak w pełni zadowoleni z działań miasta. Aktywiści walczący ze smogiem – Monika Daniluk z Warszawa bez Smogu i Łukasz Gmurczyk prowadzący profil Smog Wawerski – zwracają uwagę m.in. na potrzebę eliminacji także zanieczyszczeń komunikacyjnych. Więc na ten temat tutaj.

 

Źródła: Miasto Jest Nasze, PAP.

Zdjęcie: Warszawa, Smogowa Mapa Polski, PAS.

 

Czytaj też: Warszawa bez smogu? Pomiary wykazały, że bywa znacznie gorzej niż pokazują stacje WIOŚ

 

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.