Udostępnij

40 milionów ha pól wyschnie na wiór? Najnowsze prognozy dla naszej części Europy

08.08.2020

Naukowcy alarmują: jeśli nie ograniczymy emisji CO2, będą grozić nam coraz bardziej dotkliwe susze. Z najnowszych badań wynika, że w Europie Środkowej w połowie XXI wieku może wyschnąć ponad 40 milionów hektarów pól.

W 2018 i 2019 rok doświadczyliśmy dwóch z trzech najcieplejszych okresów w historii pomiarów na naszym kontynencie. Było nie tylko gorąco, ale także bardzo sucho – również w Polsce (pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ). Porównywalnie było w centralnej Europie w latach 1949-1950, ale wtedy susza dotyczyła terenu o 1/3 mniejszego niż ostatnio.

Niemieccy naukowcy z UFZ-Helmholtz Centre for Environmental Research (Centrum Badań Środowiska) sprawdzili, jak suche będą kolejne lata, jeśli nie ograniczymy emisji CO2. W najbardziej pesymistycznym scenariuszu, na terenie Europy Środkowej wyschnie ponad 40 milionów hektarów pól.

Czytaj także: Czeka nas susza najgorsza od 50 lat? “Rośliny nie mają wilgoci na start”

Jeśli emisje umiarkowanie spadną, teren dotknięty ekstremalną suszą zmniejszy się o 40 proc. „Odkrycia wskazują, że wprowadzenie środków mających na celu ograniczenie przyszłych emisji dwutlenku węgla może zmniejszyć ryzyko częstszych następujących po sobie susz w całej Europie” – mówi Rohini Kumar, jeden z autorów badania. „Z jednej strony musimy zintensyfikować nasze wysiłki na rzecz redukcji gazów cieplarnianych na całym świecie, a jednocześnie zająć się strategiami przystosowania się do zmiany klimatu” – dodał. Jak zaznaczał, zdecydowana redukcja gazów cieplarnianych zmniejszyłaby częstotliwość takich ekstremalnych susz do „bardzo nieistotnej liczby”.

Badanie zostało opublikowane w magazynie „Scientific Reports” i nie jest pierwszym, które przewiduje, że klimat w Europie będzie się drastycznie zmieniać. Jeden z poprzednich raportów dowodził, że w 2015 roku w Londynie pogoda będzie taka, jak w Barcelonie. Temperatury w Madrycie będą porównywalne do tych, które dziś są notowane w Marrakeszu. Termometry w Sztokholmie pokażą taki wynik, jaki obecnie można zaobserwować w Budapeszcie.

Zdjęcie: bibiphoto/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.