Udostępnij

Czeka nas susza najgorsza od 50 lat? „Rośliny nie mają wilgoci na start”

08.04.2020

Koronawirus to niejedyny powód do zmartwień. Już w najbliższym czasie Polskę może uderzyć niszczycielska susza. Strażacy ostrzegają przed wysokim stopniem zagrożenia pożarowego, sytuacja najpewniej zagrozi również uprawom. Takiego zdania jest między innymi doktor ekohydrologii Sebastian Szklarek, autor bloga „Świat Wody”.

O zagrożeniu suszą pisaliśmy już w zimie. Specjaliści ostrzegali wtedy, że brak pokrywy śnieżnej może zaowocować kolejną wiosenną i letnią suszą.

– Deszcz w zimie nie jest przyrodzie tak bardzo potrzebny. Śnieg za to jest naturalnym zbiornikiem wodnym  powierzchniowym, który trzyma wodę w pokrywie i stopniowo oddaje do gruntu, topniejąc. Jeśli w zimie pada deszcz, mniej wody wsiąka, a więcej spływa rzekami do Bałtyku – oceniał w Smoglabie Sebastian Szklarek, którego o zimową suszę zapytaliśmy w styczniu. Przestrzegał wtedy, że jej skutki możemy odczuć na wiosnę i latem. Dziś specjalista zauważa, że jego obawy zaczynają się spełniać. Jak twierdzi, sytuację nieco poprawiły opady z lutego i początku marca. Wtedy ich ilość mieściła się w normie. Niestety, kolejne tygodnie były ciepłe i słoneczne. Optymizmem nie napawają również prognozy dla dużej części kraju.

Czytaj też: Wody Polskie: niska wilgotność gleby oraz bardzo intensywna susza atmosferyczna i rolnicza

 class=
Mapa zagrożenia pożarowego z 7.04.2020. Źródło: Instytut Badawczy Leśnictwa


– Gleba szybko wyschła. Teraz mamy zagrożenie pożarowe w lasach. Zaczynają się też zamiecie pyłowe, które obserwowaliśmy w zeszłym roku – komentuje Szklarek. Jak ocenia, susza może w tym roku mocno doświadczyć rolników – Już teraz gleba jest sucha, a rośliny dopiero zaczną rosnąć. To znaczy, że nie będą miały wilgoci na start, a przecież początkowy okres rozwoju jest dla nich najtrudniejszy.

Według naukowca może nas więc czekać trzeci suchy rok z rzędu. Przez to problemy się nawarstwiają. Widać to również po stanie wody na rzekach – z danych IMGW na koniec marca wynikało, że niedobory pokazuje 75 stacji wodowskazowych. To również skutek bezśnieżnej zimy.

– Wynika to z suchego okresu, kiedy zasoby wodne w rzekach powinny się odnawiać wraz z topniejącym śniegiem. Dlatego nie wyszliśmy do końca ze stanu suszy z zeszłego roku – uważa Szklarek.

Jak dodaje, przed suszą uratować nas mogą jedynie regularnie występujące opady. Oznacza to, że przez cały rok ich poziom powinien dorównywać temu, który zanotowano na przełomie lutego i marca. Szklarek ocenia, że bieżący rok może być porównywalny do bardzo suchego 2015. O wiele większym pesymistą jest z kolei minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Polityk na antenie Radia Plus powiedział, że rozpoczynająca się susza może być najbardziej dotkliwą od 50 lat.

Źródło zdjęcia: juerginho / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.