Udostępnij

5 dróg, którymi mikroplastik najłatwiej trafia do naszego organizmu

08.07.2022

Mikroplastik jest wszędzie. Można mieć odczucie, że dosłownie nas zasypał. Mikrodrobiny plastiku o średnicy poniżej 5 mm są w wodzie, glebie i powietrzu. Bardzo łatwo dostają się do naszego organizmu choćby podczas spożywania posiłków.

Według najnowszego raportu CIEL (Center of International Environmental Law) w nawozach sztucznych i pestycydach stosuje się plastikowe osłonki. Oznacza to, że mikroplastik trafia na nasze talerze prosto z pól. A mikroplastik w organizmie przyczynia się do chorób układu pokarmowego, problemów z tarczycą oraz nowotworów hormonozależnych. Jak tego uniknąć lub przynajmniej ograniczyć do minimum?

Mikroplastik w rybach, owocach morza, a także w piwie i miodzie

Od dawna mówi się, że mikroplastik z wód trafia do organizmów ryb i owoców morza. Stosując dietę bogatą w te produkty, po prostu zjadamy mikroplastik. Wśród gatunków, które najczęściej są nim „naszpikowane” wymienia się tuńczyka, krewetki oraz homary. Badania wykazują jednak, że w podobny sposób mikroplastik trafia do soli morskiej, którą przecież często stosujemy do przyprawiania potraw. Stwierdzono także spore zawartości mikroplastiku w piwie, a nawet w miodzie. Warto mieć to na uwadze podczas codziennych wyborów żywieniowych.

Pij wodę kranową, zamiast butelkowej

Również w wodzie butelkowej znajdują się cząsteczki mikroplastiku, które, szczególnie podczas gniecenia butelki, łatwo przedostają się do naszego organizmu. Właśnie dlatego mówi się, żeby nie zgniatać plastikowej butelki przed piciem z niej. Jeszcze więcej mikroplastiku wydziela się z od/zakręcania korka, co sugerują dane o rodzaju mikroplastików znajdowanych w napoju: polietylen, a nie PET.

Na co dzień jednak, nie tylko ze względu na mikroplastik, warto wybierać wodę kranową, zamiast butelkowej. Jeśli już korzystamy z butelek, stawiajmy na szklane.

Unikajmy foliowych opakowań i słomek

Mikroplastik może przenikać do naszej żywności przez nieekologiczne opakowania. Nie bez powodu pakowanie np. owoców czy warzyw w foliowe opakowania budzi kontrowersje. To kwestia nie tylko generowania szkodliwych odpadów plastikowych, ale także przenikania mikrodrobin plastiku z tego pakunku do zawiniętego w nie produktu, a co za tym idzie do naszego organizmu. W związku z tym warto nosić ze sobą torby wielokrotnego użytku – np. bawełniane lub lniane. Podobnie ma się sytuacja w przypadku picia przez plastikową słomkę – zrezygnujmy z niej dla własnego dobra.

Uwaga na mikroplastik w pastach do zębów i peelingachwybierajmy naturalne kosmetyki

Kosmetyki codziennego użycia, takie jak pasty do zębów, żele pod prysznic, peelingi złuszczające naskórek oraz lubiane przez kobiety i dzieci produkty z brokatem są prawdziwą bombą mikroplastiku. Wybierajmy więc naturalne płyny do kąpieli, pasty i żele. W przypadku peelingowania skóry warto pamiętać o świetnych właściwościach złuszczających mieszanki kawy ziarnistej z cukrem i np. naturalnym olejkiem. Choć w niektórych krajach kosmetyki zawierające mikroplastik są zakazane, Polsce jak zwykle nie śpieszno do prośrodowiskowych decyzji.

O samym brokacie i jego szkodliwości pisaliśmy na łamach SmogLabu w tekście: Brokat szkodzi życiu w rzekach i jeziorach. Również ten sprzedawany jako biodegradowalny

Nawozy sztuczne źródłem mikroplastiku. Postawmy na ekologiczne uprawy

Okazuje się jednak, że mikroplastik jest stosowany także w rolnictwie. Według najnowszej publikacji CIEL, agrochemikalia (nawozy sztuczne, pestycydy) są powlekane właśnie plastikiem. Ich syntetyczne otoczki sprawiają, że substancje, w momencie podania do gleby, trafiają do środowiska, skąd już prosta droga na nasz talerz. Powlekanie agrochemikaliów plastikiem sprawia, że zjadamy plony wyhodowane na… mikroplastiku.

– Celowe, wielkoskalowe wykorzystanie mikroplastiku w sektorze rolnym skutkuje ogromną ilością cząstek plastiku przedostających się do gleby każdego roku. Agrochemikalia, które mają kapsułki z tworzyw sztucznych, mają bezpośredni wpływ na środowisko. Oznacza to, że ​​wszystkie mikrodrobiny plastiku zastosowane w produktach rolnych zanieczyszczają uprawy i/lub glebę. ECHA opisuje sektory nawozów i pestycydów jako źródło „bezpośrednich i niefiltrowanych emisji mikroplastiku” – wskazano we wspomnianym raporcie.

Jak wynika z opracowania, z szacowanych 51 500 ton mikrodrobin plastiku celowo dodanych do nawozów, pestycydów i nasion powłok rocznie, około 36 000 ton trafia do środowiska. Co ważniejsze, cały ten mikroplastik jest uwalniany wprost do natury. Mikroplastik z sektora rolnego stanowi zatem ponad 65 proc. wszystkich celowych wprowadzeń mikrodrobin do przyrody. Odpady te pozostają w glebie jeszcze przez kilka dekad. Ze względu na trudny rozkład, gromadzą się w niej w tempie do 50 kg/ha rocznie. Z gleby bez trudu przenikają do wody lub powietrza.

„Nawozy syntetyczne i pestycydy, pochodzące głównie z surowców ropopochodnych i gazowych, są już jednymi z najbardziej toksycznych stosowanych obecnie substancji. Zamknięcie ich w mikroplastiku, będącym paliwem kopalnym w innej formie, tylko zwiększa ryzyko. Ze względu na swój celowy i kontrolowany charakter, zanieczyszczenie mikroplastikami z agrochemikaliów powlekanych plastikiem wyjątkowo odraża, ale można mu również łatwo zapobiec. Jedyne bariery to społeczna świadomość problemu i polityczna wola rozwiązania go u jego źródła poprzez uregulowanie branży tworzyw sztucznych” – apelują autorzy opracowania.

Czytaj także: Naukowcy wykryli mikroplastik w ludzkiej krwi. Pierwsze takie badanie

Źródła:

tydziennaweganie.pl

https:// jack-wolfskin.pl/blog/mikroplastik

https://www.ciel.org/reports/microplasticsinagrochemicals/fbclid=IwAR0jzs5_iyGL3NqBmBW0O9JADzO_2MgIQ5ML9TXatHt_LNUa67BgpwB1VU

Zdjęcie tytułowe: Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.