Udostępnij

Brokat szkodzi życiu w rzekach i jeziorach. Również ten sprzedawany jako biodegradowalny

19.10.2020

Z badań przeprowadzonych na Anglia Ruskin University wynika, że brokat – będący rodzajem mikroplastiku – może szkodzić organizmom żyjącym w rzekach i jeziorach. Naukowcy ostrzegają, że także niektóre brokaty z celulozy – reklamowane jako biodegradowalne – mogą zagrażać wodnemu życiu.

„Wiele mikroplastików występujących w naszych rzekach i oceanach formowało się latami, w wyniku rozpadu większych kawałków plastiku. Brokat to natomiast gotowy mikroplastik, który jest powszechnie spotykany w naszych domach, a zwłaszcza w kosmetykach. Ląduje w naszych zlewach, a następnie trafia do wód” – mówi dr Dannielle Green z Anglia Ruskin University, główna autorka badania.

Czytaj także: Na dnie oceanu zalega 14 milionów ton mikroplastiku

„Nasze badanie jest pierwszym, które dotyczy wpływu brokatu w środowisku słodkowodnym. Odkryliśmy, że zarówno konwencjonalne, jak i alternatywne formy brokatu mogą mieć poważny wpływ na ekosystemy wodne w krótkim czasie” – zaznacza dr Green.

Sprawdź również: Mikroplastik jest wszędzie. Także w ludzkiej wątrobie i tkance tłuszczowej

Przez alternatywy, które także mogą szkodzić środowisku, autorki i autorzy badania rozumieją produkty z celulozy, które – dla uzyskania odpowiedniego efektu wizualnego – pokryte są cienkimi warstwami aluminium oraz tworzywa sztucznego. Okazuje się, że choć w większości składają się z biodegradowalnej celulozy, z powodu pokrycia nie są obojętne dla środowiska.

Czytaj także: Mikroplastik może szkodzić dżdżownicom i pośrednio całym ekosystemom

Zespół badawczy zaobserwował, że obecność brokatu w wodzie w ciągu 36 dni wpłynęła na zmniejszenie o połowę długości korzeni rzęsy drobnej. Dotyczy to wszystkich wspomnianych rodzajów brokatu. Odnotowano także istotne zmniejszenie ilości chlorofilu (w porównaniu z warunkami kontrolnymi), co sugeruje, że mikroplastik wpływał na negatywnie rozwój mikroalg.

_

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Neirfy

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.