Udostępnij

60-tysięczne miasto zakazuje budowy nowych stacji benzynowych

08.03.2021

Petaluma w Kalifornii to pierwsze amerykańskie miasto, w którym zdecydowano się na wprowadzenie zakazu budowy nowych stacji benzynowych. Lokalne władze chcą w ten sposób wesprzeć rozwój zeroemisyjnego transportu.

W położonym 65 kilometrów od San Francisco mieście Petaluma zdecydowano się na całkowity zakaz budowy nowych stacji benzynowych – podają lokalne media. Istniejące obiekty nadal będą mogły funkcjonować, jednak instalacja dodatkowych dystrybutorów nie wchodzi w grę. Ewentualna rozbudowa może obejmować jedynie stacje ładowania pojazdów elektrycznych lub – w przyszłości – tankowania wodoru.

Nowy przepis został przegłosowany jednogłośnie przez miejskich radnych.

Czytaj także: Komisja Europejska chce ostrzejszych norm emisji spalin. “De facto zakazuje samochodów spalinowych”

Burmistrzyni miasta, Teresa Barret, powiedziała w rozmowie z portalem Petaluma360, że jest zdziwiona nagłym zainteresowaniem mediów z kraju i zagranicy. Jej zdaniem polityka Petalumy od dawna nakierowana jest na ograniczanie emisji z transportu. Od 2008 roku obowiązuje tam zakaz budowy wszelkich punktów typu drive-through, a niedawno wyznaczono cel neutralności klimatycznej miasta do 2030 roku.

Lokalny portal SFGate zwraca uwagę, że w Stanach Zjednoczonych jest to pierwszy przypadek wprowadzenia zakazu budowy nowych stacji benzynowych. Według „LA Times” w 60-tysięcznej Petalumie jest ich dziś 16. To więcej niż jedna na milę kwadratową.

Czytaj także: Samochody elektryczne górą w Norwegii. To już ponad połowa rynku nowych aut

Rozwiązanie, choć unikatowe, wpisuje się w szerszą politykę prowadzoną w stanie Kalifornia. W planach jest wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. „Transport jest odpowiedzialny za ponad 50 proc. emisji gazów cieplarnianych w Kalifornii i 80 proc. zanieczyszczeń tworzących smog” – napisał na Twitterze gubernator Gavin Newsom, przy okazji ogłoszenia planów we wrześniu 2020 roku.

_

Zdjęcie: Shutterstock/ThePowerPlant

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.