Udostępnij

60-tysięczne miasto zakazuje budowy nowych stacji benzynowych

08.03.2021

Petaluma w Kalifornii to pierwsze amerykańskie miasto, w którym zdecydowano się na wprowadzenie zakazu budowy nowych stacji benzynowych. Lokalne władze chcą w ten sposób wesprzeć rozwój zeroemisyjnego transportu.

W położonym 65 kilometrów od San Francisco mieście Petaluma zdecydowano się na całkowity zakaz budowy nowych stacji benzynowych – podają lokalne media. Istniejące obiekty nadal będą mogły funkcjonować, jednak instalacja dodatkowych dystrybutorów nie wchodzi w grę. Ewentualna rozbudowa może obejmować jedynie stacje ładowania pojazdów elektrycznych lub – w przyszłości – tankowania wodoru.

Nowy przepis został przegłosowany jednogłośnie przez miejskich radnych.

Czytaj także: Komisja Europejska chce ostrzejszych norm emisji spalin. “De facto zakazuje samochodów spalinowych”

Burmistrzyni miasta, Teresa Barret, powiedziała w rozmowie z portalem Petaluma360, że jest zdziwiona nagłym zainteresowaniem mediów z kraju i zagranicy. Jej zdaniem polityka Petalumy od dawna nakierowana jest na ograniczanie emisji z transportu. Od 2008 roku obowiązuje tam zakaz budowy wszelkich punktów typu drive-through, a niedawno wyznaczono cel neutralności klimatycznej miasta do 2030 roku.

Lokalny portal SFGate zwraca uwagę, że w Stanach Zjednoczonych jest to pierwszy przypadek wprowadzenia zakazu budowy nowych stacji benzynowych. Według „LA Times” w 60-tysięcznej Petalumie jest ich dziś 16. To więcej niż jedna na milę kwadratową.

Czytaj także: Samochody elektryczne górą w Norwegii. To już ponad połowa rynku nowych aut

Rozwiązanie, choć unikatowe, wpisuje się w szerszą politykę prowadzoną w stanie Kalifornia. W planach jest wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. „Transport jest odpowiedzialny za ponad 50 proc. emisji gazów cieplarnianych w Kalifornii i 80 proc. zanieczyszczeń tworzących smog” – napisał na Twitterze gubernator Gavin Newsom, przy okazji ogłoszenia planów we wrześniu 2020 roku.

_

Zdjęcie: Shutterstock/ThePowerPlant

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.