Samochody elektryczne górą w Norwegii. To już ponad połowa rynku nowych aut

2076
0
Podziel się:

Samochody elektryczne górą, diesel dołuje. Tak wyglądał norweski rynek sprzedaży nowych samochodów w 2020 roku. Mieszkańcy skandynawskiego kraju najchętniej sięgali właśnie po samochody elektryczne, które zostawiły w tyle pojazdy z konwencjonalnymi silnikami.

W ten sposób Norwegia stała się pierwszym krajem, w którym samochody napędzane prądem stanowią większość sprzedaży nowych aut. W zeszłym roku chodziło o 54,3 proc. rynku, o czym poinformowała Norweska Federacja Drogowa (OFV). Mieszkańcy skandynawskiego kraju szybko zmieniają swoje przyzwyczajenia – jeszcze w 2011 roku 75,7 proc. całej sprzedaży nowych samochodów stanowiły diesle. Dziś ich udział w rynku wynosi zaledwie 8,6 proc. Wyniki te cieszą przedstawicieli Norweskiego Stowarzyszenia Pojazdów Elektrycznych.

„Z naszej wstępnej prognozy wynika, że w 2021 roku udział samochodów elektrycznych w sprzedaży przekroczy 65 proc. W ten sposób cel sprzedaży jedynie zeroemisyjnych aut w 2025 roku wydaje się być w naszym zasięgu” – mówiła cytowana przez „Guardiana” Christina Bu, prezeska organizacji.

Elektryczna ofensywa norweskiego rządu

O wycofaniu samochodów spalinowych z salonów do połowy dekady zdecydowały już norweskie władze, jednocześnie przyznając właścicielom elektryków liczne przywileje. Chodzi między innymi o tańsze parkowanie czy niższe ceny przejazdów płatnymi drogami i przepraw promowych, za które od użytkowników pojazdów na prąd pobiera się najwyżej połowę standardowej stawki. Auta elektryczne mogą poruszać się buspasami, a firmy korzystające z takich pojazdów korzystają z ulg podatkowych.

Czytaj również: W Tychach będą produkowane elektryczne auta. Pierwsze opuszczą zakłady Fiata w 2022 r.

W 2017 roku rząd zdecydował o budowie sieci stacji szybkiego ładowania przy drogach krajowych. Docelowo mają być od siebie oddalone o najwyżej 50 kilometrów. Co ciekawe, kierowcy z prawem jazdy kategorii B (samochody osobowe) mogą jeździć elektrycznymi dostawczakami (kategoria C1), co normalnie wymaga zdania osobnego egzaminu.

Najchętniej wybieranym samochodem elektrycznym w Norwegii w 2020 roku było Audi e-tron. SUV wyprzedał się w liczbie ponad 9 tys. sztuk. Na dalszych miejscach znalazła się Tesla Model 3 (7770 sprzedanych egzemplarzy) i Volkswagen ID.3 (7,754 sprzedanych egzemplarzy).

Źródło zdjęcia: BMDstudio / Shutterstock

Podziel się: