Udostępnij

90-letni rybak od dwóch dekad łowi plastik z oceanu

08.10.2021

Nie może już łowić ryb z powodu zanieczyszczenia oceanu plastikiem, więc zamiast tego, tropi w wodzie śmieci, w nadziei, że jeszcze wróci do swojej dawnej profesji, a przede wszystkim uratuje przyszłe pokolenia. Historia 90-letniego Wayan Nyo z wyspy Bali została opowiedziana w krótkim dokumencie “Voice above water”. 

Całe dzieciństwo, jak i większość swojego życia Nyo spędził na oceanie u wybrzeży indonezyjskiej wyspy. Każdego dnia zbierał sieci i wypływał swoją małą łódką, by słuchać fal, odczytywać pogodę, uczyć się prądów oceanicznych i tym samym tropić ryby. Turkusowe wody były niegdyś doskonałym miejscem do wędkowania, jednak przez ostatnie 21 lat sytuacja znacząco się zmieniła. Rybak postanowił więc poświęcić swoje życie na misję, która wydaje się nie mieć końca – zebrania plastikowych zanieczyszczeń z oceanu.

“Śmieci mnie martwią, ponieważ niedługo plastik przykryje cały ocean i go zrujnuje. Dołączyli do mnie moi wnukowie, sprzątając plaże. To czas dla mieszkańców Indonezji, by się zjednoczyć i pomóc oczyścić wodę” – opowiada mężczyzna.

Zobacz także: Można Inaczej. Dominik pływa w kajaku szlakiem śmieci

Wayan Nyo na wielkim ekranie

Reżyserka z San Francisco, Dana Frankoff, postanowiła udokumentować sprawę Nyo w filmie zatytułowanym “Voice Above Water”. Film przedstawia podróż człowieka, który zamienił swój handel rybny w sprzątanie oceanu. Zrobił to, aby przyszłe pokolenia mogły znów łowić ryby i wyżywić swoje rodziny oraz okoliczne społeczności. Krótki, ale zapadający w pamięć film zdobył do tej pory obszerną listę nagród, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Oceanicznych 2021. 

“Ta historia jest spojrzeniem na to, jak jeden człowiek wykorzystuje swoje zasoby, aby dokonać zmian i przypomnieniem, że jeśli wszyscy odegramy swoją rolę, możemy osiągnąć coś znacznie większego niż my sami” – zaznacza Frankoff, która również jest pasjonatką ochrony mórz i promowania zrównoważonych zmian na świecie.

Jak mówi Nyo, jego troska o los oceanu skończy się dopiero wtedy, gdy sam odejdzie z tego świata. W swojej społeczności pozostał jedynym takim rybakiem.

Dziennie na balijskich plażach można zbierać nawet 60 ton śmieci; dla porównania jedna śmieciarka może zabrać ok. 6 ton odpadów. Każdego roku sytuacja się pogarsza. Co prawda znaczny wzrost ilości plastikowych odpadów odnotowuje się na całym świecie, ale w Indonezji kryzysowi sprzyja monsunowa pogoda, nieodpowiedzialni turyści i niewłaściwa polityka zarządzania odpadami prowadzona przez władze. 

Czytaj również: Jaki dystans pokonuje plastik w 90 dni?

Zdjęcie: Voice above water

Źródło: Vimeo, The Guardian

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.