Udostępnij

Jaki dystans może pokonać plastik w 90 dni? Przesłanie w butelce z Gangesu

10.01.2024

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi może pokonać tysiące kilometrów w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Tak wykazali w badaniach naukowcy, opierając się na danych z GPS i tagów satelitarnych w 25 plastikowych butelkach. Maksymalny prześledzony dystans wyniósł 2845 kilometrów w 94 dni. Badacze mają nadzieję, że ich “przesłanie w butelce” z hinduskiej rzeki Ganges, pomoże rzucić światło na problem obecności plastiku w rzekach.

– Widzimy, że to prawdziwie globalny problem. Kawałek plastiku upuszczony do rzeki lub oceanu może wkrótce zostać wyrzucony na drugą stronę świata – powiedziała Emily Duncan, główna autorka badania opublikowanego w Public Library of Science (PLOS) One.

Ganges w Indiach dostarcza wodę dla prawie pół miliarda ludzi. Rzeka wznosząca się u podnóża Himalajów i kończąca aż w Zatoce Bengalskiej znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych na świecie.

Naukowcom z University of Exeter i Zoological Society of London posłużyła do badań drogi, jaką pokonują 50-mililitrowe plastikowe butelki. W większości płynęły w dół rzeki etapami, od czasu do czasu blokując się po drodze. Trzy butelki zostały wypuszczone już bezpośrednio do Zatoki Bengalskiej. Te pokonywały większe odległości, podążając za prądami przybrzeżnymi, by później się rozprzestrzenić dalej.

Nowy sposób edukacji o szkodliwości plastiku?

Naukowcy mają nadzieję, że ich elektroniczne znaczniki do butelek będą “potężnym narzędziem” zwiększania świadomości na temat skutków zanieczyszczenia plastikiem.

– Technologie wykorzystane w tych badaniach są całkowicie dostępne, więc naukowcy mogą powtarzać, modyfikować i ulepszać przedstawione przez nas rozwiązania do śledzenia innych odpadów –  podkreślił Alasdair Davies z organizacji łączących technologie z ochroną przyrody.

Wtórował mu dr Duncan: – W ten sposób możemy uczyć w szkołach o zanieczyszczeniu plastikiem; w taki sposób, aby dzieci mogły zobaczyć, gdzie trafia ich butelka. Dane z takich znaczników mogą zostać wykorzystane w modelach globalnych, aby dać nam jaśniejszy obraz tego, jak plastik się przemieszcza i dokąd trafia.

Zobacz nasz film: Dominik z kajaka tropi śmieci płynące do Bałtyku. Wyłowił nawet skuter.

Wcześniejsze badania sugerują, że rzeki transportują do 80 procent zanieczyszczeń plastikiem występujących w oceanach. Technologia śledzenia okazała się przydatna do pokazywania większej liczby plastiku pływającego na ich wodach, ale z kolei o transporcie rzecznym tych zanieczyszczeń wciąż wiemy mało. 

Plastik w wodzie to jednak nie tylko butelki. W niedawnym badaniu opublikowanym w “Science of the Total Environment”, przeprowadzonym m.in. przez naukowców z Wildlife Institute of India, stwierdzono, że jednym z największych zagrożeń dla dzikiej przyrody Gangesu są plastikowe sieci rybackie.

Czytaj także: “Cud w Gangesie”. Pierwszy raz od lat woda była zdatna do picia

__

Źródło: Business Insider

Zdjęcie: Shuterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.