Udostępnij

W telewizji częściej usłyszymy o ciastach niż o zmianie klimatu

09.10.2021

W brytyjskiej telewizji wielokrotnie częściej usłyszymy o ciastach, niż o zmianie klimatu. Takie wnioski płyną z najnowszej edycji raportu, opublikowanego przez grupę Albert. Analiza obejmowała audycje w najpopularniejszych stacjach na Wyspach w 2020 roku, z wyłączeniem programów informacyjnych. Eksperci mówią o niewykorzystanym potencjale, jeśli chodzi o edukację.

Programy telewizyjne, wciąż oglądane przez miliony obywateli, mogą mieć ogromne znaczenie dla sposobu, w jaki ludzie postrzegają i rozumieją rzeczywistość. Wychodząc od tej myśli, autorzy raportu „Subtitles to Save the World” co roku sprawdzają, jak często w telewizji nawiązywano do problematyki zmian klimatycznych. W ramach badania obejmującego 2020 rok przeanalizowano napisy przygotowane dla audycji w najpopularniejszych brytyjskich stacjach. Były to BBC, Sky, ITV, Channel 4, Channel 5 i UKTV. Objęto nim wszystkie programy z wyjątkiem informacyjnych.

Częściej o ciastach niż zmianach klimatu

Co się okazało? W ubiegłym roku w telewizji na Wyspach terminy nazywające problem – tj. „zmiana klimatu” i „kryzys klimatyczny” – pojawiły się ok. 14,5 tys. razy. Dla porównania, wielokrotnie częściej można było usłyszeć o „piknikach” (39,8 tys.), „ciastach” (133,5 tys.) czy „psach” (286,6 tys.). Termin bioróżnorodność odnotowano natomiast 1,6 tys. razy.

Jeszcze rzadziej pojawiały się wyrażenia opisujące rozwiązania kryzysu klimatycznego, takie jak m.in. „sprawiedliwość klimatyczna” czy „działania na rzecz klimatu”. W największych brytyjskich stacjach tego rodzaju wzmianek było jedynie 296.

Czytaj również: Aktywiści protestowali przed siedzibami polskich telewizji

Niewykorzystany potencjał

„Branża telewizyjna ma kluczowe znaczenie, pomagając nam zrozumieć przyszłość, którą [dopiero] musimy stworzyć. Może to zrobić za pomocą dramatu, komedii lub teleturnieju. Może pomóc nam wyobrazić sobie przyszłość i zrobić to lepiej niż inne branże. Z pewnością szansa jest ogromna i nie wolno jej przegapić” – powiedział w oświadczeniu Chris Stark, dyrektor wykonawczy w organizacji Climate Change Committee, doradzającej władzom na Wyspach.

„Potrzebujemy [odpowiednich] polityk, mądrego rozwoju technologicznego oraz błyskotliwych naukowców, którzy pomogą nam osiągnąć zerową emisyjność netto. Potrzebujemy jednak również opowieści, które mogą nas edukować, zmieniać oraz inspirować. Twórcy muszą być na czele walki o ocalenie naszej planety” – powiedziała „Guardianowi” Sandi Toksvig, przewodnicząca organizacji Writers’ Guild of Great Britain, zrzeszającej brytyjskich pisarzy.

_

Z całością przytoczonego raportu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Tomislav Pinter

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.