Udostępnij

Zmiany klimatu dotykają obszar zamieszkiwany przez 85 proc. ludzkości

21.10.2021

W najnowszej analizie, której wyniki opublikowano na łamach „Nature Climate Change”, oceniono, że wywołane przez człowieka zmiany klimatu dotykają 85 proc. ludzkości. Problem dotyczy 80 proc. powierzchni Ziemi. O wielu miejscach, leżących w krajach rozwijających się, wiemy jednak jeszcze zbyt mało.

Nowa analiza na temat zmian klimatycznych na Ziemi to efekt pracy instytutu MCC oraz organizacji non-profit Climate Analytics. Naukowcy przeanalizowali ok. 100 tys. empirycznych opracowań naukowych, co pozwoliło zmierzyć i zmapować zmiany spowodowane działalnością człowieka. Okazuje się, że skutki zmian klimatycznych odczuwane są na obszarze 80 proc. planety, na którym żyje 85 proc. ludzkości.

Wyniki przytaczanej analizy opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature Climate Change„.

„Nasze badanie nie pozostawia wątpliwości, że kryzys klimatyczny jest już odczuwalny niemal na całym świecie. Jest on również obszernie udokumentowany naukowo” – wyjaśnia dr Max Callaghan z MCC, główny autor badania.

Czytaj także: Alergie, astma, choroby zakaźne. Kryzys klimatyczny coraz mocniej wpływa na zdrowie dzieci

Potrzeba danych z krajów rozwijających się

Naukowcy zwracają uwagę, że dane na temat zmian klimatu są znacznie lepiej dostępne w przypadku krajów rozwiniętych. A to mniej zamożne, rozwijające się kraje według wielu analiz ucierpią najsilniej ze względu na ocieplenie planety. W wielu przypadkach naukowcy nie dysponują wystarczającymi danymi, by w pełni ocenić skalę i skutki problemu.

Czytaj także: Eksperci PAN: mieszkańcy polskich miast ucierpią przez zmianę klimatu. Upały zwiększą śmiertelność

„Większość obszarów, w przypadku których nie jesteśmy w stanie połączyć ze sobą wszystkich 'kropek’, znajduje się w Afryce. (…) Ma to realne konsekwencje dla planów adaptacyjnych, a także dostępu do źródeł finansowania w tych miejscach” – ocenia Shruti Nath z Climate Analytics, współautorka analizy.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Melih Cevdet Teksen

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.