Udostępnij

Eksperci PAN: mieszkańcy polskich miast ucierpią przez zmianę klimatu. Upały zwiększą śmiertelność

08.10.2021

Interdyscyplinarny Zespół doradczy do spraw kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN wydał komunikat na temat zagrożeń miast wobec kryzysu klimatycznego. Z jednej strony eksperci z Polskiej Akademii Nauk zwrócili uwagę na emisje związane z funkcjonowaniem struktur miejskich. Z drugiej natomiast podkreślili, że skutki zmian klimatycznych dotykać będą coraz bardziej także polskie miasta. Jednym z zagrożeń są fale upałów, z powodu których spodziewany jest wzrost śmiertelności mieszkańców.

Eksperci Polskiej Akademii Nauk zwrócili uwagę na specyfikę struktur miejskich, w związku z kryzysem klimatycznym. „Z jednej strony, globalnie odpowiadają za 60-70% zużycia energii i 75% emisji związków węgla. Z drugiej strony, są obszarami wyjątkowo wrażliwymi na skutki tej zmiany, ze względu na wysoki poziom zainwestowania, zagęszczenie ludności i infrastruktury” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Zmiany klimatu w Polsce. IMGW-PIB alarmuje

Ucierpią mieszkańcy także polskich miast

Jako jeden z głównych problemów dla miast wymieniono intensyfikację ekstremalnych zjawisk pogodowych na świecie. Wśród nich Zespół doradczy wymienia: fale upałów, ulewne deszcze, gwałtowne burze czy huraganowe wiatry. Mogą one powodować znaczne straty materialne, bezpośrednie i pośrednie niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia ludzi, a także zagrażać „stabilności społeczno-gospodarczej”.

Zmiany klimatu dotyczą także polskich miast. Przykładowo, podczas najlepiej zbadanej fali gorąca z 1994 roku stwierdzono wzrost średniej śmiertelności w największych miastach. Wyniósł on od 23 proc. (w Szczecinie) do 63 proc. (w Łodzi). Według komunikatu prawdopodobnie jeszcze dotkliwsze skutki będą miały przyszłe fale upałów, szczególnie w drugiej połowie stulecia.

Czytaj także: Apel 220 czasopism: na zmianach klimatu ucierpią i bogaci i biedni

Co istotne, ekstrema pogodowe mogą być wzmacniane za sprawą lokalnych cech klimatu miejskiego. „Najbardziej charakterystyczne jest zjawisko miejskiej wyspy ciepła (MWC), potęgujące negatywne skutki fal upałów oraz błyskawiczne powodzie miejskie, wynikające z uszczelniania powierzchni, niedoboru zieleni oraz szybkiego odwadniania miast przez zbiorcze systemy kanalizacji” – podkreślają eksperci z PAN.

Potrzebna integracja działań na wielu płaszczyznach

W komunikacie zaznaczono, że miasta powinny z jednej strony podejmować działania, których celem będzie radykalne ograniczenie emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych. Z drugiej strony podjąć muszą działania adaptacyjne, pozwalające przystosować się do nasilających się zjawisk ekstremalnych. Wymaga to działań skoordynowanych.

Czytaj także: Czy wulkany emitują więcej CO2 niż ludzie?

„Dla skutecznej implementacji działań mitygacyjnych i adaptacyjnych konieczna jest ich integracja na wielu płaszczyznach, m.in.: w zakresie planowania przestrzennego i zarządzania rozwojem miast (w tym integracja różnych polityk sektorowych), działań informacyjno-edukacyjnych oraz wprowadzania lokalnych narzędzi prawnych i ekonomicznych motywujących mieszkańców miast do zmiany postaw konsumenckich, a inwestorów, projektantów i wykonawców do zmian standardów i technologii realizacji inwestycji” – czytamy w komunikacie.

_

Z całością przytaczanego komunikatu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/leolintang

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.