Udostępnij

Nadzieja umiera ostatnia – premiera [FILM]

23.10.2021

„Nadzieja umiera ostatnia” to nowy film twórców głośnej produkcji „Można panikować”, która opowiadała o katastrofie klimatycznej oczami polskiego naukowca prof. Szymona Malinowskiego. Tym razem reżyser skupia się na ruchach klimatycznych, ludziach, które je tworzą oraz o walce, którą działacze klimatyczni toczą na polskich ulicach.

Bohaterami filmu są aktywistki i aktywiści z sześciu regionów Polski. Pochodzą z Mazowsza, Śląska, województwa Łódzkiego, Opolszczyzny, Podlasia i Małopolski. – Praca nad „Nadzieja umiera ostatnia” rozpoczęła się w dobie pandemii od wielu internetowych rozmów z aktywistami i aktywistkami z całej Polski – pisze pochodzący z Chicago reżyser, Jonathan L. Ramsey na stronie internetowej produkcji.

W rozmowie ze SmogLabem reżyser podkreśla: Film jest skierowany do każdego, kto chce mieć bezpieczną przyszłość na tej planecie. Ten film pokazuje młodych, inspirujących ludzi z sześciu różnych regionów, którzy walczą o swoją przyszłość. Mimo trudności, mimo tego, że są ignorowani przez władze.

 class=

Czytaj również: 3,5% – Teoria, która ma uratować świat

„Ma otworzyć oczy ludziom”

– Kontrasty są zawsze czymś, czego szukam, dlatego bardzo chciałem dowiedzieć się, czym różni się bycie aktywistą na rzecz klimatu w mniejszych miejscowościach, od działania w większych miastach. Jak radzą sobie z presją społeczną, rodziny i rówieśników – przekonuje Ramsey.

Myślę, że film ma potencjał żeby otworzyć oczy ludziom, którzy niedokładnie rozumieją co to jest Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Którzy nie wiedzą o co chodzi i jaka jest motywacja, jakie jest myślenie młodych ludzi – podkreśla twórca filmu.

Chwilę później zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt. Spotkałem wielu rodziców, którzy mają dzieci działające w Strajkach. Te dzieci mówią, że rodzice często nie rozumieją ich działań, nie rozumieją jak to wygląda. To jest problem, że nie mamy edukacji klimatycznej w naszym społeczeństwie. Przez to dużo osób lekceważy problem zmian klimatycznych – mówi Ramsey w rozmowie ze SmogLabem.

Przedpremierowa projekcja miała miejsce podczas BNP Paribas Green Film Fesival w 2021 roku, kiedy to film otrzymał nagrodę publiczności. Zdjęcia rozpoczęły się we wrześniu 2020 roku, a zakończyły się w maju 2021 roku.

Produkcja realizowana jest przez Ramsey United, Rebus Films oraz DroneInWarsaw.com. Data oficjalnej premiery to 23 października 2021. Film „Nadzieja umiera ostatnia” dostępny będzie bezpłatnie na kanale w serwisie YouTube.

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.