Udostępnij

Urzędnicy uczczą Dzień Czystego Powietrza. Będą pracować dłużej

14.11.2021

Podhalańscy urzędnicy postanowili aktywnie uczcić przypadający na niedzielę Dzień Czystego Powietrza. W poniedziałek 15 listopada pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wydłużą pracę do godziny 18-tej. Mieszkańcy Nowego Targu będą mogli załatwić sprawy związane z wymianą wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania i dowiedzieć się więcej na temat walki ze smogiem.

– Bardzo często godziny pracy mieszkańców pokrywają się z godzinami pracy urzędu. Dlatego, aby wyjść im naprzeciw, postanowiliśmy pracować dłużej i ułatwić kontakt osobom, które w zwyczajnym dniu pracy muszą brać urlop, żeby do nas dotrzeć – Sylwester Magiera ekodoradca z Urzędu Miasta Nowy Targ.

Interesanci najczęściej pytają o możliwość dopłaty do wymiany starego „kopciucha” na przyjaźniejsze środowisku rozwiązanie. Gdy tylko jest to możliwe, przyłącza się takie domy do miejskiej sieci ogrzewania lub sieci gazowniczej. W obu przypadkach urząd uczestniczy w kosztach dopłacając 5 tysięcy złotych z miejskiego programu. – Każdorazowo staramy się również pomóc w przystąpieniu do programu „Czyste powietrze”, który oferuje dodatkową pomoc. Mamy osobny punkt, który zajmuje się kompleksową pomocą w wypełnieniu wszelkich dokumentów – wyjaśnia Magiera.

Nowy Targ jest miastem, w którym problem smogu jest szczególnie uciążliwy. W 2019 roku to właśnie w stolicy Podhala stwierdzono najwyższe średnioroczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu. Dodatkowo, zanotowano wówczas aż 88 dni, kiedy przekroczono dopuszczalny poziom pyłu PM10. W liczbie dni smogowych Nowy Targ zajął drugie miejsce w Polsce, tylko Pszczynę smog nawiedzał częściej.

Uchwała antysmogowa przyśpieszy działania

– Bardzo się cieszymy z inicjatywy urzędu miasta. Każda forma pomocy czy udzielenia informacji mieszkańcom odnoście wymiany przestarzałych pieców jest bardzo ważna. Zostało już tylko 13 miesięcy do zakazu użytkowania nieekologicznych źródeł ciepła- chwali krok urzędników Magdalena Cygan z Nowotarskiego Alarmu Smogowego.

Wspomniany zakaz wiąże się z przegłosowaną pod koniec września przez sejmik małopolski uchwałą antysmogową. Siedem małopolskich gmin zobowiązało się do wdrożenia rozwiązań poprawiających jakość powietrza na ich terenie. Chodzi choćby o odejście od węgla w nowych instalacjach, a od 2030 roku całkowity zakaz palenia węglem. Dodatkowo od 2023 roku nowe kotły na biomasę mają emitować mniej cząstek stałych. Również od 2023 roku zakazane będzie korzystanie z „kopciuchów” a od 2026 roku z kotłów 3-ej i 4-ej klasy.

Poza Nowym Targiem uchwałę przyjęły także Skawina, Krzeszowice, Oświęcim, Niepołomice, Rabka-Zdrój i Czarny Dunajec.

Autor

Piotr Urbanik

Redatkor naczelny SmogLabu. Były kierownik Wiadomości Onet.pl, prowadzący kilku mediów branżowych i informacyjnych. Prowadził zajęcia z mediów internetowych na AGH i UJ. Długie wolne chwile spędza przemierzając Beskidy, te krótsze – przemierzając Nową Hutę.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.