Sukces Małopolski w walce o czyste powietrze. 7 gmin z uchwałą antysmogową

2011
0
Podziel się:
Rynek w Skawinie,

Małopolska postanowiła, że w kolejnych siedmiu gminach województwa obowiązywać będzie uchwała antysmogowa. Skawina, Krzeszowice, Oświęcim, Nowy Targ, Niepołomice, Rabka-Zdrój i Czarny Dunajec zakazują tym samym zakładania instalacji wykorzystujących węgiel w nowych budynkach oraz regulują proces spalania w tych starszych.

Radni wojewódzcy byli niemal jednomyślni przyjmując uchwały. Za każdym razem ponad 20 radnych głosowało „za”. W każdym z głosowań jeden głos był przeciwny przy kilku wstrzymujących się.

Również głosy strony społecznej w sposób zdecydowany popierały nowe rozwiązania. Poprzedzające głosowanie konsultacje społeczne, które odbyły się w lipcu i sierpniu bieżącego roku zawierały niemal w dwóch trzecich pozytywne uwagi.

Pierwsze prace nad regulacjami poprawiającymi czystość powietrza w Nowym Targu i Skawinie zaczęły się już w 2019 roku. Ostatecznie władze wojewódzkie zachęciły jednostki gminne do jak największego ujednolicenia rozwiązań.

Główne punkty uchwał antysmogowych

Nowe przepisy w każdym z przypadków zawierają trzy główne punkty:

  1. Odejście od wykorzystania węgla w przypadku nowych instalacji. W budynkach opalanych węglem będzie to można robić do końca 2029 roku.
  2. Od 2023 nowe kotły na biomasę powinny emitować mniej cząstek stałych niż 20 mikrogramów na metr sześcienny. Kominki natomiast powinny zostać wyposażone w automatyczną regulację procesu spalania.
  3. Do końca 2022 roku zakazane zostanie korzystanie z kotłów pozaklasowych. Również kotły 3-ej i 4-ej klasy zostaną zdemontowane. Mieszkańcy mają czas na ich usunięcie do końca 2026 roku.

Nowe uchwały antysmogowe nie zawsze będą działały na całym obszarze wymienionych gmin. W przypadku Nowego Targu przepisy dotyczą jedynie centrum miasta, gdzie istnieje ścisła zabudowa i możliwość podpięcia do sieci ciepłowniczej. Za to jeśli chodzi o Rabkę-Zdrój przepisy mają obowiązywać jedynie w strefie uzdrowiskowej. Radni popularnego uzdrowiska byli zresztą najbardziej oporni w przyjęciu nowych rozwiązań. Początkowo odrzucili zakaz palenia węglem, by po ponad miesiącu zmienić zdanie.

Tomasz Ożóg, burmistrz miasta i gminy Skawina, przed głosowaniami podkreślił wagę wprowadzonej uchwały. Gmina położona na południowy zachód od Krakowa od wielu lat zmaga się z problemami związanymi z czystością powietrza. Choćby dlatego na początku miesiąca władze postanowiły przypomnieć mieszkańcom o wadze problemu ustawiając na środku rynku „Pomnik kopciucha„. Kończąc swoje wystąpienie przed radnymi sejmiku burmistrz przywołał słowa, które niedawno usłyszał. – Życzę panu, żebyśmy następnej zimy mogli wyjść na pole nie zastanawiając się, czy to zdrowe i czy będziemy mogli wyjść z dzieckiem – miał mu powiedzieć jeden z mieszkańców Skawiny.

Przykład krakowskiej uchwały antysmogowej był na tyle inspirujący, że kolejne gminy postanowiły podążyć tą drogą – powiedział Tomasz Urynowicz, były wicemarszałek województwa, który kierując pracami sejmiku dał się poznać jako gorący orędownik antysmogowych rozwiązań. W dalszej wypowiedzi Urynowicz podkreślił też wagę ponadpartyjnej zgody podczas głosowań.

Małopolska uchwała antysmogowa to dobry przykład dla reszty

Przyjęte uchwały uzupełniają małopolską uchwałę antysmogową, która nakazuje do końca 2022 roku wymianę wszystkich pozaklasowych kotłów. Będą miały również duże znaczenie dla Krakowa, ponieważ dwie gminy z tzw. obwarzanka krakowskiego, czyli Skawina i Niepołomice zaostrzyły swoje przepisy dotyczące jakości powietrza. Stolica małopolski znajduje się w niecce, dlatego smog z sąsiednich gmin stanowi dla niej kluczowy problem. Według czerwcowego rankingu stworzonego przez Polski Alarm Smogowy w zeszłym roku zlikwidowano zaledwie dwa i pół tysiąca „kopciuchów” w obwarzanku, a do wymiany pozostało ponad 30 tysięcy.

To zdecydowanie dobry przykład i droga, którą powinny pójść pozostałe gminy – zauważa Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. – Zgoda na poziomie rad gminy, ponadpartyjne głosowanie radnych sejmiku województwa, a także pozytywny wynik konsultacji społecznych udowadnia, że wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem.

obwarzanek wymiana kopciuchów

fot. natureman30/Shutterstock

Podziel się: