Udostępnij

Śląsk bez węglowych pieców do końca dekady. Taką wizję ma marszałek województwa

22.11.2021

Województwo śląskie powinno wprowadzić zakaz palenia węglem najpóźniej w 2029 roku. Podczas trwającego w Chorzowie Climate-Con mówił o tym marszałek województwa Jakub Chełstowski. Zakaz objąłby domy jednorodzinne i mógłby zostać ujęty w kolejnej uchwale antysmogowej dla regionu.

Nowe prawo miałoby być wprowadzone po wygaśnięciu obowiązującej uchwały antysmogowej, rozpisanej do 2027 roku. Szacunki mówią, że jeszcze na wiosnę w całym regionie powietrze zatruwało około pół miliona pozaklasowych pieców. Czas na wymianę konwencjonalnych kotłów założonych wcześniej niż 10 lat temu mija z końcem roku. Potem samorządowcy zapowiadają kontrole i kary. Nic dziwnego, że Górny Śląsk przoduje w statystykach województw, których mieszkańcy najchętniej sięgają po dotacje z rządowego programu Czyste Powietrze. Na 100 gmin z największą liczbą wniosków o państwowe wsparcie aż 52 znajduje się w województwie śląskim. Do 2028 roku cały region ma przejść na ogrzewanie urządzeniami najwyższej klasy – w tym tymi na węgiel.

Śląskie: zakaz palenia węglem przed końcem dekady

Marszałek Jakub Chełstowski mimo to rozpoczyna dyskusję na temat kolejnego kroku w procesie oczyszczania powietrza w regionie. Jego zdaniem województwo śląskie powinno wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem od 2028 lub 2029 roku. Marszałek mówił o tym podczas poświęconej kwestiom jakości powietrza i klimatu konferencji Climate-Con w Chorzowie. Zakaz miałby mieć jednak ograniczony wymiar.

– Myślę, że sejmik i zarząd tej kadencji powinny wyznaczyć datę odejścia od węgla jeżeli chodzi o sektor komunalny, a mówiąc szczegółowo, domki jednorodzinne – mówił polityk podczas poniedziałkowego panelu dotyczącego walki ze smogiem. – Trudno byłoby dziś pojechać na Podbeskidzie i wymagać od ludzi, żeby przestali palić drewnem i węglem. To nie jest możliwe, ale z drugiej strony – bardzo potrzebne. Dlatego musimy edukować i próbować dotrzeć do ludzi.

W debacie głos wziął również lider Polskiego Alarmu Smogowego (PAS), Andrzej Guła. Wspomniał on o krajowych planach odchodzenia od węgla w sektorze mieszkaniowym.

– Przypomnę, że Polityka Energetyczna Państwa taką datę wytyczyła na 2030 r., [na terenach miejskich, na wiejskich to 2040 – przyp.aut.] natomiast marszałek wskazuje okres 2028-29 rok. – mówił Guła. Jednocześnie wspomniał o ogromnych pieniądzach, które w najbliższych latach mają wesprzeć walkę z zanieczyszczeniem. Chodzi między innymi o środki z programów LIFE i Czyste Powietrze. – Z nadzieją i optymizmem patrzę na proces tej trudnej transformacji w województwie śląskim. Trudnej, bo mówimy o setkach tysięcy domów, które muszą wymienić źródła ciepła. Ten proces uda się, jeśli będziemy mieć zaangażowanych lokalnych liderów samorządowych.

Takie prawo będzie mobilizować

– To niespodziewana, ale oczekiwana przez wszystkich aktywistów walczących ze smogiem deklaracja – komentuje koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim, Emil Nagalewski. Dodaje, że deklaracja o końcu węgla w 2028 lub 29 roku jest możliwa do wypełnienia. – Takie prawo będzie działało mobilizująco dla tych, którzy będą teraz wymieniać piece, by wypełnić warunki uchwały antysmogowej. Mieszkańcy mogą pomyśleć o inwestycji w bardziej nowoczesne źródło ogrzewania, by nie pozbywać się za kilka lat wciąż sprawnego pieca węglowego.

Nagalewski wspomina też o zaskakującej skali poparcia dla zakazu palenia węglem, który miałby objąć całe województwo śląskie. Według danych przedstawionych przez PAS takiego rozwiązania oczekuje aż 65 proc. mieszkańców – Ten region długo opierał się na tradycji węglowej, nadal ma aktywny sektor wydobywczy. Jednocześnie dwie na trzy osoby popierają tu wprowadzenie takiego prawa – zauważa Nagalewski.

Źródło zdjęcia: SaskiaAcht / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.