Udostępnij

Naukowcy stworzyli biodegradowalny brokat z celulozy. Chcą ograniczać mikroplastik

26.11.2021

Naukowcy z Cambridge opracowali biodegradowalną alternatywę dla popularnego brokatu, produkowanego z tworzywa sztucznego. Ten drobny materiał jest źródłem mikroplastiku w środowisku, stąd potrzeba znalezienia bardziej zrównoważonego następcy. Brytyjczycy oparli się na celulozie i – jak zapewniają – ich brokat jest równie błyszczący jak ten z plastiku. We współpracy z biznesem chcą ruszyć z produkcją przemysłową.

„Zwykłe pigmenty, takie jak stosowany na co dzień brokat, nie są produkowane w sposób zrównoważony” – powiedziała w oświadczeniu prof. Silvia Vignolini z Wydziału Chemii University of Cambridge, współautorka artykułu. „[Tworzywa] dostają się do gleby, oceanów i przyczyniają się do ich zanieczyszczenia. Konsumenci zaczynają zdawać sobie sprawę, że chociaż brokat jest fajny, to jednocześnie szkodzi środowisku” – podkreśla prof. Vignolini.

Dlatego naukowcy z Cambridge zajęli się opracowaniem bardziej zrównoważonej alternatywy dla brokatu. Wyniki swoich prac przedstawili na łamach czasopisma naukowego „Nature Materials”.

Czytaj także: Skąd się bierze mikroplastik? Uwalniasz go nawet otwierając butelkę

Z laboratorium do produkcji przemysłowej

Efektem ich prac jest metoda produkcji całkowicie biodegradowalnego brokatu, w oparciu o celulozę otrzymywaną z pulpy drzewnej. Choć sama w sobie nie jest nowością, naukowcom udało się przenieść ją do skali przemysłowej. A to otwiera możliwość wyjścia poza laboratorium i uruchomienia produkcji z prawdziwego zdarzenia.

W komunikacie opublikowanym przez uczelnię podkreślono, że teraz naukowcy planują zająć się dalszą optymalizacją procesu. W dalszych krokach mają nadzieję uruchomić spółkę typu spin-out. Wówczas w najbliższych latach eko-produkt mógłby trafić na rynek.

_

Z przytaczanymi wynikami pracy brytyjskich naukowców można zapoznać się tutaj.

Źródło: University of Cambridge / Nature Materials

Zdjęcie: Shutterstock/99Art

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.