Udostępnij

Skąd się bierze mikroplastik? Uwalniasz go nawet otwierając butelkę

25.03.2020

Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że otwieranie opakowań z tworzyw sztucznych – m.in. odkręcanie plastikowej butelki lub rozrywanie opakowanej w plastik czekolady – wiąże się z uwolnieniem niedostrzegalnej dla nas ilości mikroplastiku.

Spis treści

Biorąc pod uwagę powszechność opakowań plastikowych, może to po części tłumaczyć skalę zanieczyszczeń mikroplastikiem, choć należy pamiętać także o innych jego źródłach.

Jakimi badaniami nad mikroplastikiem dysponujemy?

Australijsko-chiński zespół naukowców przyjrzał się bliżej powszechnie używanym opakowaniom plastikowym. Z wykorzystaniem precyzyjnych instrumentów pomiarowych – takich jak mikrowaga kwarcowa – zmierzyli włókna mikroplastiku, uwalniane podczas np. odkręcania plastikowych butelek czy rozrywania opakowań wykonanych z tworzywa sztucznego.

Badacze z australijskich uczelni, University of Newcastle oraz Flinders University, a także Chińskiej Akademii Nauk, opublikowali swoje wyniki w czasopiśmie naukowym „Nature Scientific Reports„.

Czytaj także: Eurythenes plasticusW Rowie Mariańskim odkryto skorupiaka, a w nim…mikroplastik. Nazwano go E. plasticus

Mikroplastiki uwalniane do atmosfery

Okazuje się, że podczas wspomnianych czynności – np. otwierania opakowania czekolady – uwalnianych jest średnio od 10 do 30 nanogramów włókien plastikowych, a więc od 10 do 30 miliardowych części grama. To oczywiście bardzo niewiele, jednak naukowcy podkreślają, że – chcąc walczyć z wszechobecnością mikroplastiku – powinniśmy je wziąć pod uwagę.

„Tworzywa sztuczne są wszędzie i wkraczają [także] w naszą codzienność. A co za tym idzie, mikroplastiki również mogą się tam znaleźć” – powiedział Cheng Fang z australijskiego University of Newcastle, cytowany przez portal „New Scientist”. „To odkrycie stanowi ważne ostrzeżenie. Być może będziemy musieli wziąć na siebie odpowiedzialność i współpracować z przemysłem, aby przeciwdziałać generowaniu mikroplastiku” – twierdzi naukowiec.

Czytaj także: Ile plastiku zjadamy?

Co to jest mikroplastik?

Jak podkreślają autorzy badania, mianem mikroplastiku określa się włókna tworzyw sztucznych wielkości rzędu od 1 µm do 5 mm.

Wyróżnia się zasadniczo dwa rodzaje tego typu zanieczyszczeń:

  • pierwotny mikroplastik (wytwarzany bezpośrednio w przemyśle)
  • mikroplastik wtórny (powstający w wyniku rozpadu większych fragmentów plastiku).

Wiemy, że drobiny mikroplastiku mogą przenikać do łańcuchów pokarmowych, także ludzkich, w wyniku czego trafia i do naszych organizmów. Dlatego są one przedmiotem coraz liczniejszych badań naukowych.

O odkrywanej w coraz większym stopniu powszechności mikroplastiku w środowisku pisaliśmy m.in. we wpisie o Deszczu mikroplastiku oraz o Mikroplastiku w Krakowie. O tym, skąd biorą się zanieczyszczenia plastikowe -zarówno w skali mikro, jak i makro – przeczytać można we wpisie poświęconemu plastikowi.

Ze szczegółami wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Shaynepplstockphoto

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.