Udostępnij

W Teksasie do sieci podpięto elektrownię na gaz wychwytującą CO2

04.12.2021

Spółka NET Power poinformowała niedawno o podłączeniu do sieci elektrycznej Teksasu elektrowni na gaz ziemny, która wychwytuje CO2. Wykorzystuje przy tym innowacyjną metodę, co zapewniać ma zerową emisyjność tego gazu cieplarnianego. Mimo pierwszego dostarczenia energii do sieci stanu, połączenie traktowane jest jako testowe, przecierając szlak dla trwałego włączenia nowej technologii do miksu energetycznego. Krytycy zwracają uwagę, że wciąż niepewna jest opłacalność tego rodzaju inwestycji.

„Jest to rodzaj przełomu w dziedzinie energetyki porównywalny z lotem braci Wright. Zeroemisyjna, tania energia elektryczna dostarczana do sieci dzięki technologii zasilanej gazem ziemnym” – powiedział oświadczeniu Ron DeGregorio, dyrektor generalny NET Power. I choć słowa te mogą wydawać się nieco na wyrost, obietnice składane przez firmę wyglądają imponująco.

Elektrownia bez emisji CO2 podłączona do sieci stanu Teksas

W ramach zastrzeżonej techniki produkcji energii do napędzania turbiny wykorzystywany jest dwutlenek węgla, który osiąga stan nadkrytyczny. Następnie ma on być niemal w 100 proc. możliwy do składowania podziemnego lub dalszego wykorzystania w procesach przemysłowych. Przy prawie zerowych emisjach CO2 do atmosfery.

Jak to możliwe? Spółka nie zdradza wszystkich szczegółów, jednak podstawowym elementem procesu ma być spalanie paliwa z użyciem tlenu, a nie powietrza.

Czytaj także: Odejdziemy od węgla w latach 40-tych? Polska podpisała deklarację na COP26

Choć obiekt został uruchomiony już w 2018 roku, teraz po raz pierwszy został on podłączony do teksańskiej sieci energetycznej ERCOT. Dostarczając energię do odbiorców. Firma zastrzega jednak, że elektrownia będzie jeszcze wielokrotnie odłączana i podłączana. Obiekt o mocy 50 MW wciąż jest bowiem obiektem testowym.

Coraz bliżej gotowości komercyjnej

Spółka NET Power podkreśla, że jej zeroemisyjne rozwiązanie pozwala na elastyczną i szybką produkcję energii. Może tym samym pomóc zrównoważyć bardziej zmienne źródła energii, takie jak energia słoneczna i wiatrowa. Służąc tym samym przyspieszeniu dekarbonizacji światowych gospodarek.

Czytaj także: Przetłumaczono część raportu klimatycznego. „Podsumowanie dla decydentów”

E&E News wskazuje jednak na niepewność związaną z projektem. Cytowany przez portal Joshua Rhodes, pracownik naukowy Webber Energy Group na Uniwersytecie Teksańskim w Austin, uważa, że to świetnie, że udowodniono, że elektrownia działa. Teraz jednak czeka ją zmierzenie się z realiami rynkowymi, które zweryfikują założenia firmy. „Części, pompy, uszczelnienia, wszystko będzie prawdopodobnie droższe niż zwykły system opierający się na gazie ziemnym” – podkreśla Rhodes.

_

Zdjęcie: Shutterstock: mr. teerapon tiuekhom

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.