Udostępnij

Piwo neutralne dla klimatu? Naukowcy chcą pomóc browarnictwu dzięki algom

10.12.2021

Naukowcy wspólnie z browarnikami opracowali sposób warzenia piwa, znacząco ograniczający jego obciążenie dla klimatu. Wszystko za sprawą alg, które są w stanie przekształcać dwutlenek węgla powstający podczas fermentacji. W zamian produkując tlen.

Uwarzenie „sześciopaku” piwa wiąże się z emisją takiej ilości dwutlenku węgla, którą drzewo pochłaniać będzie dwa dni – wyliczają naukowcy z University of Technology Sydney (UTS). Wspólnie z browarnikami z firmy Young Henrys postanowili zmienić ten stan rzeczy, angażując niezwykłych sojuszników. Algi.

Dlatego w pobliżu kadzi, w której warzone jest piwo, stanął inny pojemnik. W ramach prowadzonych badań obok zainstalowany został 400-litrowy zbiornik z jasnozielonym płynem. To tam żyje 20 bilionów komórek mikroalg, których zadaniem jest przetworzenie wychwyconego dwutlenku węgla w tlen.

Czytaj także: W Teksasie do sieci podpięto elektrownię na gaz wychwytującą CO2

W stronę piwa przyjaznego dla klimatu

Choć przed badaczami i browarnikami jeszcze wiele pracy, mają oni nadzieję, że uda się całkowicie wyeliminować emisje CO2 do atmosfery. I w przyszłości zrewolucjonizować branżę. „Chcielibyśmy dojść do punktu, w którym mamy wewnętrzny system wychwytywania CO2 i będzie to w zasadzie zamknięta pętla” – powiedział w oświadczeniu Oscar McMahon, współzałożyciel Young Henrys.

Algi pomogą budować zrównoważoną przyszłość?

Naukowcy z University of Technology Sydney (UTS) zwracają uwagę na potencjał alg w budowaniu bardziej zrównoważonej przyszłości. Ich zdaniem mogą się one sprawdzić nie tylko w przetwarzaniu wychwyconego CO2, ale także w zastępowaniu produktów pochodzących z paliw kopalnych.

Czytaj także: Przetłumaczono część raportu klimatycznego. „Podsumowanie dla decydentów”

Mowa między innymi o produkcji bioplastiku, a także olei wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu. „Naprawdę wierzę, że potencjał wykorzystania alg w zrównoważonej przyszłości jest nieograniczony” – ocenił w oświadczeniu prof. Peter Ralph z UTS.

_

Zdjęcie: Shutterstock/View Apart

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.