Udostępnij

Pomorska wyspa smogu. W Wejherowie powietrze często stoi, a miasto się dusi [PODCAST]

20.12.2021

Smog i Pomorze nie kojarzą się ze sobą. Czy w regionie wieje na tyle, żeby przewiać wszystkie zanieczyszczenia? I czy doczekamy czasów, w których z wybrzeża znikną piece na węgiel? O tym rozmawiamy w kolejnym odcinku podcastu „Proste pytania”, który powstał w ramach serii „Pożegnanie z węglem”.

Kilka lat temu na ulicach Krakowa jedna z trójmiejskich firm zachęcała absolwentów ze stolicy małopolski do wysyłania CV pod swój adres i rozważenia przeprowadzki nad morze. „Programisto, zmień swoje środowisko” – brzmiał slogan reklamowy z 2018 roku. „Trójmiejscy pracodawcy korzystają na smogu w Krakowie i Warszawie”- pisał rok wcześniej portal Trójmiasto.pl. Cytuje on Sycylijczyka, którego poszukiwania pracy w branży technologicznej zawiodły do Polski. Pierwszym wyborem miejsca zamieszkania był Kraków. Zanieczyszczenie powietrza sprawiło, że Włoch przeprowadził się do Gdańska. W tekście wypowiada się również przedstawiciel jednego z dużych banków. Wspomina o dużej mobilności pracowników – szczególnie tych z Krakowa, którzy wyjątkowo chętnie zmieniają swoje miejsce zamieszkania i decydują się na przeprowadzkę do Gdańska.

Pomorze wcale nie jest wolne od smogu

Obserwatorom może się więc wydawać, że Pomorze jest zupełnie wolne od smogu. Przecież nad morzem wieje bardziej. A skoro wieje, to przewiewa wszystkie zanieczyszczenia – mogą pomyśleć niektórzy. No tak, ale przecież wystarczy jeden bezwietrzny dzień, by wskazania stężeń niebezpiecznych substancji w powietrzu poszły w górę. Są też miejsca, gdzie nie wieje aż tak bardzo, a których mieszkańcy muszą jakoś się ogrzać – i robią to w dużej części za pomocą węglowych pieców.

Czytaj również: Mobilne płuca dotarły do znanego uzdrowiska. Mamy pierwsze wyniki

Tak jest między innymi w tak zwanym „małym Trójmieście kaszubskim”. To zwyczajowa nazwa dla trzech miejscowości nieco oddalonych od wybrzeża: niemal sklejonych ze sobą Redy, Rumi i Wejherowa. Na objazd po tych trzech miastach zaprosił mnie Artur Cierzniewski z Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

Pierwszym przystankiem naszej wycieczki była Rumia, gdzie w grudniu stanęła instalacja przedstawiająca płuca „wyłapujące” zanieczyszczenia z otoczenia. Pod koniec roku odwiedzi ona jeszcze kilka miejscowości w okolicach Wejherowa w ramach akcji Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz, czym oddychasz”. Naciskając na przycisk umieszczony z boku instalacji można usłyszeć komunikat przypominający, że Pomorze musi zadbać o wymianę pieców – inaczej smog dalej będzie straszył.

– Zdarza się, że pieców nie wymieniają nawet dobrze sytuowani mieszkańcy. Pod domem dwa samochody, są pieniądze na wakacyjne wyjazdy – ale z komina leci czarny dym – mówi Cierzniewski.

smog wejherowo
Smog w Wejherowie, fot. Wejherowski Alarm Smogowy

Co zmieni wojewódzka uchwała?

Z Arturem Cierzniewskim rozmawiamy między innymi o uchwale antysmogowej dla województwa. To dokument, który wyznacza kierunek regionu w walce z zanieczyszczeniem. Wojewódzcy radni zdecydowali, że z kotłów centralnego ogrzewania oraz pieców na paliwa stałe najwyższej, piątej klasy można korzystać najpóźniej do lipca 2035 roku. Piece i kotły o niższej klasie (3 i 4) należy wymienić do września 2026 roku. Te, które nie mają określonej klasy albo są 1 lub 2 kategorii, mają być zlikwidowane do września 2024 r. Cierzniewski przekonuje sąsiadów do wymiany pieca. Argumentuje, że przede wszystkim chodzi o zdrowie i życie bez zanieczyszczeń, ale i wygodę. Coraz częściej odnosi to dobry skutek.

“Proste pytania” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Castbox i Spreaker. W kolejnych odcinkach, zgodnie z tytułem, zadaję proste pytania. Odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze jest ekologia.

Źródło zdjęcia: Photo_Olivia/Shutterstock

Projekt „Pożegnanie z węglem” powstaje dzięki wsparciu European Climate Foundation

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.