Udostępnij

Mobilne płuca dotarły do znanego uzdrowiska. Mamy pierwsze wyniki

19.12.2021

Piwniczna-Zdrój to kolejny punkt na mapie podróży mobilnych płuc. Wspólna akcja Polskiego Alarmu Smogowego i Radia Kraków cieszy się wielką popularnością. Sprawdzamy jak wyglądają płuca po kilku dniach w znanym małopolskim uzdrowisku. Poznaliśmy też pierwsze wyniki pomiarów, które towarzyszą inicjatywie.

Jaki odcień szarości zanotuje Piwniczna Zdrój? To właśnie tam w ramach programu LIFE oraz wspólnej akcji Polskiego Alarmu Smogowego i Radio Kraków stanęły mobilne płuca. To część większej akcji, podczas której mobilna instalacja odwiedza różne części naszego kraju, również te nadmorskie. W sumie instalacja stanie w aż 40 miejscowościach, zaliczając 8 województw.

Powinny być one narzędziem do szerszych kampanii informacyjnych i między innymi takie działania powinny być podejmowane przez ekodaradców, aby w pełni wykorzystać mobilne platformy z płucami do edukacji i informowania o problemie zanieczyszczonego powietrza. W przyszłym roku również planujemy prowadzić taką kampanię. Jeżeli jakieś gminy, w których funkcjonują ekodoradcy, chcą dołączyć, to będą miały taką szansę – mówi Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego.

 class=

Piwniczna Zdrój – „jest problem”

Samorządowcy i urzędnicy odpowiedzialni za walkę o czyste powietrze chętnie przyjmują instalację u siebie. Piwniczna-Zdrój również cieszy się z mobilnych płuc. – Bez wahania podjęliśmy się współpracy z Polskim Alarmem Smogowym i Radiem Kraków. Mimo, ze jesteśmy uzdrowiskiem, więc mogło to być dla kogoś przerażające – co jeśli wyniki wyjdą złe? My zdajemy sobie sprawę z tego, że jest problem na naszym terenie. Chcieliśmy aby mieszkańcy naocznie zobaczyli, że nie jest do końca tak jak powinno być.– mówi w rozmowie z redakcją SmogLabu Agnieszka Lompart-Porębska, ekodoradca w Urzędzie Miejskim w Piwnicznej Zdroju.

„Oddychające” zanieczyszczonym powietrzem płuca, nie tylko zmieniają swoją barwę ze śnieżnobiałej na szarą, lub w skrajnych przypadkach czarną. Oprócz tego wyposażone są w czujniki jakości powietrza, których wyniki można śledzić na bieżąco.

Jak zapewnia urzędniczka gmina zinwentaryzowała już 60% budynków znajdujących się na jej terenie. Szacunki mówią, że do wymiany pozostało 900 kopciuchów. – Piwniczna Zdrój jest w trudnej sytuacji, jesteśmy uzdrowiskiem, a jednocześnie nie mamy dostępu do gazociągu. Jedyną alternatywą są pompy ciepła, które są kosztowne i kotły na pellet. Robimy co możemy, w II kwartale 2021 roku byliśmy na 1 miejscu pod względem złożonych wniosków do programu Czyste Powietrze w powiecie nowosądeckim. – podkreśla Lompart-Porębska.

 class=
Pomiary wartości pyłu zawieszonego PM10 w Piwnicznej-Zdroju od 14 do 16 grudnia 2021

Mobilne płuca to edukacja

Platforma stoi przy Szkole Podstawowej nr 1 w Piwnicznej Zdroju, ponieważ to miejsce odwiedza bardzo dużo osób. Oprócz samej ekspozycji gmina podejmuje także działania proaktywne i to wśród najmłodszych. – Wyszliśmy na zewnątrz, opowiedzieliśmy o płucach, o tym jak i dlaczego wyglądają tak jak wyglądają. Dzieci były zainteresowane tematem, ktoś powiedział im, że parę dni temu były jeszcze białe. Po powrocie do klasy przeglądnęliśmy zdjęcia i zobaczyliśmy jak płuca zmieniają swój kolor. Akurat ostatnio mieliśmy bardzo złą jakość powietrza – dzieci mogły zobaczyć tą różnicę – mówi nam gminny ekodoradca.

Dzieci mogły się także zapoznać z wynikami pomiarów. – Otworzyliśmy też wykresy, zobaczyliśmy jak odczyty zmieniają się w ciągu doby. Dzieci bardzo trafnie wytypowały powód problemu większego zanieczyszczenia powietrza po godzinie 16, czyli wtedy, kiedy wszyscy wracają do domów i zaczynają palić – opisuje praktyczne zajęcia Agnieszka Lompart-Porębska.

Przedstawicielka gminy zwraca uwagę na trudną sytuację. Na terenie miejscowości nie ma dostępu do gazociągu, więc jedyne alternatywy dla kopciuchów to kotły na pellet, który wciąż nie został objęty specjalnymi normami. Wprowadzenie norm dla pelletu to od dawna podnoszony postulat antysmogowych ruchów. Inna alternatywa to pompy ciepła. Te, choć początkowo droższe, później są rozwiązaniem tańszym w eksploatacji.

Mobilne płuca zostaną w Piwnicznej-Zdroju do 20 grudnia.

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.