Udostępnij

Nowe budynki w Nowym Jorku muszą być przyjazne dla klimatu. Koniec z gazem

26.12.2021

W Nowym Jorku władze przyjęły surowe przepisy dotyczące emisyjności nowych budynków. W praktyce limit emisji CO2 wyklucza nawet ogrzewanie gazowe. Dlatego projektanci i inwestorzy muszą nastawić się na elektryfikację i korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych.

Przyjęte w grudniu przepisy oznaczają praktyczne odejście od ogrzewania paliwami kopalnymi w nowojorskich budynkach. Tamtejsza Rada Miasta zadecydowała, że nowe budynki będą dysponować niewielkimi budżetami emisji CO2. W praktyce oznacza to elektryfikację i nastawienie na energię z OZE. Nowe przepisy wejdą w życie od 2024 roku dla budynków o wysokości poniżej 7 pięter. I od 2027 roku w przypadku pozostałych, w tym nawet nowopowstających drapaczy chmur.

Mieszkalnictwo to 70 proc. emisji w Nowym Jorku

„Energia odnawialna jest wyraźnym zwycięzcą nowych regulacji. Energia słoneczna, wiatrowa i geotermalna to wiarygodne i konkurencyjne cenowo technologie. Mogą być one stosowane w budynkach elektrycznych na całym świecie. Skoncentrujmy się na przygotowaniu budynków w naszych największych miastach na rewolucję związaną z odnawialnymi źródłami energii i magazynowaniem energii” – komentuje Megan Ahearn, dyrektor programowa New York Public Interest Research Group.

Czytaj także: Koncerny hodowlane emitują tyle co paliwowi giganci. Polskę lubią za dziurawe prawo

Szacuje się, że mieszkalnictwo odpowiada za 70 proc. emisji CO2 w Nowym Jorku. W praktyce nowe przepisy oznaczać będą stopniową rezygnację z gazu ziemnego, który jest popularnym źródłem ogrzewania w mieście.

Komisja Europejska też chce zeroemisyjności

Ograniczenia emisji CO2 w mieszkalnictwie chce również Komisja Europejska. Przed kilkoma dniami KE zaproponowała zmianę standardów dla nowych budynków. Od 2030 roku wszystkie nowe budynki miałyby być zeroemisyjne. W przypadku budynków publicznych zaproponowano 2027 rok.

I bez tego przepisy ograniczające korzystanie z paliw kopalnych są już jednak przyjmowane przez niektóre państwa UE. Francja wprowadziła zakaz stosowania gazu i oleju w nowych domach od tego roku, a w budynkach wielorodzinnych od 2024 roku. Dania zakazała instalacji kotłów gazowych w nowych budynkach od 2013 roku, a Holandia w 2018 roku.

Czytaj także: Zmiany klimatu zaszkodzą wydajności pracy. Straty szacowane na 1,6 biliona dolarów rocznie

„Nowojorczycy pokazali, że rozwój miasta i rozbudowa sieci gazowej nie powinny iść w parze. I należą im się za tę decyzję wyrazy uznania. Odwrót od gazu kopalnego w największym mieście w USA to też sygnał ostrzegawczy dla nas. Spójrzmy prawdzie w oczy: nawet w kraju, który ma być jego strategicznym dostawcą dla Polski, pozycja tego paliwa się chwieje. A ochrona klimatu nie jest tego jedynym powodem” – komentuje Diana Maciąga, koordynatorka ds energii i klimatu, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

„Równie ważne jest bezpieczeństwo mieszkańców. Nie chodzi tu tylko o szkodliwe dla zdrowia emisje czy ryzyko awarii. Ale o potężne wahania cen gazu, które tu i teraz wpędzają ludzi w ubóstwo, po obu stronach oceanu. To są problemy wszystkich miast zasilanych gazem. Niestety podczas gdy nowojorczycy aktywnie i odważnie szukają wyjścia z sytuacji, mieszkańcy np. Kielc czy Wrocławia są skazywani na płacenie coraz wyższej ceny za gazowe uzależnienie” – ocenia Maciąga.

_

Zdjęcie: Matej Kastelic / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.