Udostępnij

Holandia nie dotuje już ogrzewania domów pelletem. Eksperci doradzają odejście od biomasy w energetyce

21.01.2022

Od kilku lat Holandia nie dotuje z publicznych środków zakupu kotłów na pellet oraz samego surowca, który jest w nich spalany. Kontrowersje wzbudza wykorzystywanie biomasy w elektrociepłowniach i elektrowniach. Odejście od ogrzewania pelletem rekomenduje niezależna rada ekspertów, która oficjalnie doradza holenderskiemu rządowi.

Rząd Holandii wstrzymał od 1 stycznia 2020 roku dotacje dotyczące domowych urządzeń grzewczych na pellet, a także wykorzystywanego w nich surowca. Decyzję podjęto w 2019 roku, powołując się przy tym m.in. na kwestie związane z jakością powietrza.

Coraz częściej eksperci, w tym ci doradzający rządowi, opowiadają się za odejściem od biomasy także w sektorze elektroenergetyki i energetyki cieplnej. Pojawiają się jednak również głosy przeciwne, wskazujące, że jest to źródło bardziej przyjazne dla klimatu niż paliwa kopalne.

Czytaj także: Co znajduje się w dymie ze spalania drewna?

Biomasa stanowi „kość niezgody” w polityce klimatycznej nie tylko Holandii, ale i innych krajów UE. A to dlatego, że w przypadku energetyki wielu państw zaliczana jest ona do źródeł odnawialnych. Stanowiąc przy tym istotną część OZE w miksach energetycznych.

Z przeciwnej strony pojawiają się argumenty, że powinniśmy dążyć do możliwie całkowitej rezygnacji z emisji CO2, ze względu na powagę sytuacji związanej z kryzysem klimatycznym.

Ogrzewanie pelletem w ogniu krytyki

W przypadku wspomnianej Holandii trwa spór wokół budowy elektrociepłowni zasilanej biomasą w Diemen. W tamtejszym obiekcie – w przypadku finalizacji – spalanych będzie 200 tys. ton drewnianego surowca rocznie. Krytyka pojawiła się m.in. ze strony aktywistki Grety Thunberg, nawołującej do ograniczenia emisji CO2. Opinię w tej sprawie napisało również grono ekspertów z kilku holenderskich organizacji ekologicznych, które zwróciło uwagę m.in. na kwestie zanieczyszczeń powietrza wokół obiektu. Póki co, powstanie elektrociepłowni i ostateczna skala wykorzystania w niej biomasy jest kwestią nierozstrzygniętą.

Czytaj również: Naukowcy apelują o zrównoważone wykorzystanie biomasy leśnej w produkcji energii

W Holandii wciąż kontrowersyjna pozostaje kwestia wykorzystywania biomasy w elektroenergetyce i energetyce cieplnej. Rada niezależnych ekspertów, która oficjalnie doradza holenderskim władzom, opowiedziała się w ubiegłym roku za odejściem od tego źródła energii. Przedstawiciele rządu nadal podkreślają jednak rolę biomasy w osiąganiu celów klimatycznych przez Holandię.

Biomasa w ogrzewaniu domostw „nieefektywna energetycznie”

Szerokie wykorzystywanie biomasy, włączając w to ogrzewanie domostw, krytykuje m.in. Marcin Popkiewicz, fizyk, analityk i redaktor „Nauki o Klimacie”. „W szczególności powinniśmy zrezygnować z niej w ogrzewaniu budynków. Jest nieefektywna energetycznie i niesie ze sobą różne inne problemy, w tym smog. Nawet jak masz przyzwoity piec, zgodny z ekoprojektem, do którego masz wrzucać wyłącznie suche drewno liściaste, to praktyka w naszym kraju jest taka, że trafia tam coś, co będzie okrutnie kopcić” – ocenił w rozmowie z nami Popkiewicz.

Czytaj także: Mieszkańcy Podkowy Leśnej chcą zakazu palenia w kominkach, gdy jakość powietrza się pogorszy

Zaznacza on jednak, że istnieją lepsze obszary do wykorzystywania biomasy, np. w przemyśle chemicznym, jako odnawialny wsad zastępujący paliwa kopalne. Z całością wspomnianej rozmowy można zapoznać się TUTAJ.

_

Zdjęcie: Serhii Derkach / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.