Udostępnij

Miejskie ogrody mogą być cennym źródłem pożywienia dla zapylaczy. Nawet te niewielkie

02.02.2022

Najnowsze badania z Uniwersytetu Bristolskiego pokazują, że miejskie ogrody mogą być bogatym źródłem pożywienia, na którym zyskują zapylacze. Okazuje się, że zróżnicowanie ogrodów w Bristolu zapewnia owadom dużą różnorodność pokarmu, co pozwala na zaspokajanie potrzeb tych owadów.

W badaniach przeprowadzonym na terenie miasta Bristol zmierzono ilość nektaru produkowanego przez kwiaty w 59 ogrodach. Znacząco różniły się one repertuarem roślin, wielkością, jak również czasem występowania pożywienia. A to sprzyja różnorodnym potrzebom, które przejawiają zapylacze.

„Ponieważ latające owady zapylające, takie jak pszczoły, mogą odwiedzać wiele różnych ogrodów, prawdopodobnie będą w stanie znaleźć pożywienie w dzielnicach mieszkalnych, kiedy tylko będą tego potrzebować” – powiedział w oświadczeniu Nick Tew, główny autor badania i doktorant Uniwersytetu Bristolskiego.

Wyniki wspomnianych badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Journal of Applied Ecology”.

Każdy może pomóc zapylaczom, nawet z małym ogrodem

„Oznacza to, że każdy ma potencjał, aby pomóc zapylaczom w znaczący sposób, nawet z małym ogrodem” – zauważa Nick Tew. Podkreśla on jednak, że niektóre ogrody zapewniają setki razy więcej pożywienia niż inne. W zależności od tego, co ludzie zdecydują się sadzić i pielęgnować, a co przycinać czy eliminować jako chwasty.

Czytaj także: Światowy lider zielonych dachów. Zobaczcie, jak to się robi!

Jak więc najlepiej pomagać zapylaczom? Według autorów badania, ogrodnicy mogą pomóc w szczególności sadząc rośliny o otwartych kwiatach, które kwitną później w ciągu roku. Późnym latem i jesienią 79 proc. nektaru było produkowane przez kwiaty rurkowate, dostępne tylko dla owadów o dłuższych aparatach liżących, takich jak trzmiele. Polecane są również krzewy, ponieważ pozwalają na dostępność dużej liczby kwiatów na małej przestrzeni.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Federico Rostagno / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.